Hardi Alpha Evo 4100 - duński szczudłowiec
Moment obrotowy na koła przekazywany jest hydrostatycznie poprzez centralną pompę wielkotłoczkową oraz cztery przykołowe silniki. W zależności od potrzeb czy upodobań klienta, koncepcja EasyDrive pozwala wybrać różne tryby współpracy silnika z układem przeniesienia napędu.
W transporcie pokrętłem na bocznym panelu możemy ustawić trzy sposoby jazdy: Comfort, Normal i Power. Te trzy tryby różnią się jedynie agresywnością pracy pompy hydrostatycznej. W każdym z nich zależnie od obciążenia komputer sterujący rozdziela udział obrotów silnika i wydajności przekładni w sposób automotywny. Prędkością jazdy możemy sterować zarówno poprzez pedał, jak i za pomocą dżojstika.
Psi chód w standardzie
Na polu obroty silnika są stałe na poziomie około 1800 na minutę. Technologia EasyDrive w trybie roboczym pozwala określić prędkość jazdy, jaka ma być uzyskiwana przy całkowitym przesunięciu dżojstika do przodu. Wówczas operator za każdym razem w komfortowy sposób po zakończeniu uwrocia osiągnie założoną szybkość wykonywania zabiegu.
Obie osie Hardiego są skrętne. Tradycyjnie do transportu swoje położenie pod wpływem ruchu kierownicy zmieniają jedynie koła przednie, zaś podczas manewrowania na uwrociach wszystkie. Ponadto podczas zabiegów przedwschodowych maszyna w celu ograniczenia ugniatania gleby może poruszać się psim chodem.
Opatentowany rękaw powietrzny
Sercem opryskiwaczy serii Alpha Evo są własnej produkcji sześciosekcyjne przeponowe pompy cieczowe o maksymalnej wydajności 276 lub 322 l/min. Za ich smarowanie, w odróżnieniu od powszechnie stosowanego oleju wśród innych producentów, odpowiada smar stały. Kalamitki pompy trzeba napełniać co 50 motogodzin.
Ciecz robocza dostarczana jest na belkę polową o szerokości od 18 do 40 m dostępną w trzech różnych wariantach. Najprostszym rozwiązaniem jest stalowa lanca o nazwie Force. Ponadto w ofercie jest jej odmiana wzbogacona w rękaw powietrzny – Twin Force oraz belka o konstrukcji nośnej wykonanej z aluminium.
W pokazach można było zobaczyć maszynę wyposażoną w lancę Twin Force o szerokości roboczej 24 m. Doskonalony od wielu lat i opatentowany w wielu detalach system pomocniczego strumienia powietrza jest oczkiem w głowie duńskiego producenta.
Artykuł ukazał się w RPT 11/2014. ZAPRENUMERUJ