Automatyzacja pracy prasy New Holland BigBaler
Big Baler Automation to system automatyzacji pras New Holland, który łączy w sobie automatyczne naprowadzanie na pokos z automatycznym kierowaniem i ustawianiem masy beli prostopadłościennej. To kolejny ważny krok techniki rolniczej w kierunku autonomicznej pracy maszyn.
System Big Baler Automation jest dostępny w prasach wielkogabarytowych New Holland BigBaler Plus i BigBaler High Density. Pozwala zwiększyć wydajność i komfort pracy oraz oszczędzać paliwo, bo prasowanie odbywa się automatycznie.
New Holland wyprodukował 30 tys. pras wielkogabarytowych
Operator wybiera w terminalu tylko żądaną wagę bel prostopadłościennych słomy lub siana wyrażoną w kilogramach. Następnie system przejmuje kierowanie maszyną i regulację zarówno prędkości ciągnika, jak i ustawienia prasy.
Maksymalna wydajność w ramach limitu
Big Baler Automation podczas pracy zbiera informacje o objętości pokosu, obciążeniu prasy i silnika ciągnika. Składowe te pozwalają na automatyczne prowadzenie traktora po pokosie w taki sposób, aby uzyskać równomierne napełnianie komory prasowania bez przekraczania limitów przepustowości. Dzięki temu uzyskiwana jest maksymalna wydajność i nie występuje nadmierne zużywanie podzespołów prasy, co wydłuża jej trwałość. W porównaniu z tradycyjnym prasowaniem system Big Baler Automation powoduje również zmniejszenie zużycia paliwa przez ciągnik, co skutkuje niższymi kosztami jednostkowymi produkcji dużych kostek zbieranego materiału.
Lidar z IMU "czytają" pokos
Po wybraniu przez operatora żądanej masy bel prostopadłościennych system Big Baler Automation przewiduje ich formowanie już na etapie pokosu znajdującego się przed ciągnikiem. Z technicznego punktu widzenia odpowiada za to Lidar (Light Detection and Ranging) zintegrowany z urządzeniem pomiarowym IMU (Inertial Measurement Unit), które umieszczone są na przedniej części dachu ciągnika.
Niewysilony 6-cylindrowiec New Holland
Działanie skanera Lidar opiera się na pomiarze odległości poprzez oświetlanie celu światłem laserowym. Różnice w czasie powrotu wiązki lasera oraz zmiana długości fali są wykorzystane do tworzenia trójwymiarowego modelu. Natomiast IMU to nawigacja tzw. inercyjna działająca przez pomiar przyśpieszeń działających na obiekt oraz prędkości kątowych w celu określenia jego orientacji i położenia.
New Holland podaje, że taki zestaw czujników pozwala na uzyskiwanie w czasie rzeczywistym (pracy z normalną dla prasy prędkością) wysokojakościowego pomiaru pokosu, czyli plonu zbieranej masy słomy lub siana. Czujniki działają równie dobrze w dzień, jak i w nocy i nie przeszkadza im często występujące podczas prasowania duże zapylenie. Ponadto mają szerokie pole widzenia umożliwiające śledzenie pokosu nawet w czasie pracy na ostrym zakręcie.
Informacje zbierane przez skaner laserowy Lidar zintegrowany z urządzeniem pomiarowym IMU docierają do jednostki sterującej w ciągniku, która zbiera również dane na temat pracy prasy z jej sterownika. W celu uzyskania wysokiej dokładności kierowania automatycznego wykorzystywana jest nawigacja satelitarna z odbiornikiem i sygnałem o dokładności +/‒ 2 cm.
New Holland T5 Dynamic Command sprawdzony przez redakcję RPT
Identyczne masy dużych kostek
System Big Baler Automation dostosowuje prędkość jazdy roboczej do szybkości wypełnienia komory wstępnej maszyny, czyli reguluje grubości poszczególnych warstw w celu uzyskania zadanej masy formowanej beli prostopadłościennej. Dzięki temu prasa pracuje z dużą wydajnością nawet w przypadku nierównomiernego pokosu i zawsze osiąga identyczną masę dużej kostki.
Warto zauważyć, że Big Baler Automation to system proaktywny. Oznacza to, że maszyna jest wcześniej przygotowywana na przyjęcie w tym przypadku masy roślinnej. Dzięki temu nawet w warunkach nierównomiernego pokosu nie dojdzie do przepełnienia lub niedopełnienia komory prasy. Jak podaje New Holland, w efekcie równomiernego wypełnienia komory prasowania powstają bele prostopadłościenne mające zawsze poprawny kształt i identyczną masę, co ułatwia planowanie dalszej logistyki.
- Jesteśmy bardzo dumni z otrzymania srebrnego medalu targów Agritechnica 2022 będącego wyrazem uznania dla naszej wyjątkowej innowacji, która zapewnia naszym klientom istotne praktyczne korzyści. Big Baler Automation to pierwszy system w branży, który umożliwia operatorowi ustawienie żądanej masy beli, a następnie tak wszystkim steruje, aby z maksymalną wydajnością formować idealne, jednolicie zagęszczone bele - mówi Laurent Libbrecht z New Holland.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ