Zmiany w siewnikach Lemken
Lemken wprowadził kilka udoskonaleń w swoich siewnikach. Zmiany dotyczą siewnika punktowego Azurit 10, zbiornika Solitair 23+ dostępnego z belką Optidisc 25 oraz siewnika Solitair 9, który będzie dostępny w wersji z dzielonym zbiornikiem - Duo.
Siewniki punktowe Azurit stanowią unikatową konstrukcję, mającą na celu wysiew punktowy nasion w sposób naprzemienny w zlokalizowanych w bliskiej odległości od siebie rządkach. System jednocześnie pozwala na ustawienie podwójnych rzędów na zalecaną odległość od ich linii środkowych, jak np. 75 cm, dla kukurydzy.
Lemken Azurit – konfigurator on-line
Nazwano go Delta Row, z uwagi na zasadę tzw. magicznego trójkąta. Oznacza to, że na przemian ułożone nasiona pozwalają na uzyskiwanie roślin, w warunkach lepszego, równomiernego nasłonecznienia, równomiernego dostępu do przestrzeni życiowej oraz substancji pokarmowych, czyli nawozów. Finalnie układ taki prowadzi do wyrównanego wzrostu, a w efekcie wyrównanych roślin i lepszego plonowania.
Nowa edycja Azurit - Azurit 10
W siewnikach serii Azurit Delta Row 10 dostępne są wersje 4-, 6- i 8-rzędowe z możliwymi rozstawami w zakresie 70-80 cm. Wprowadzany od września 2021 r., nowy Azurit jest również dostępny z sześcioma lub dwunastoma rzędami z rozstawem 50 cm.
Redlice siewne tego nowego siewnika mają dodatkowy element formujący rowki (bruzdy), co ma poprawić ich kształt i w efekcie jakość odkładania nasion. Azurit 10 ma także nowy element w postaci wymiennej końcówki rury, doprowadzającej nasiona do tworzonej redliny; jest także przystosowany do wysiewu kolejnych nasion: soi i słonecznika oraz ma system dozowania mikrogranulatów.
Lemken Azurit DeltaRow - lepsze parametry kukurydzy
Kolejną nowością w siewnikach Azurit 10, jest automatyczne pojedynkowanie nasion kukurydzy, monitorowane poprzez system, który sprawdza i dostosowuje jakość procesu pojedynkowania nasion. Ten system jest kompatybilny ze starszymi wersjami siewników i można je w niego doposażyć. Nowy system monitorowania nawozu w Azurit 10 automatycznie ostrzega operatora o zablokowaniu poszczególnych redlic nawozowych. Siewniki punktowe Azurit, mają także nowy system monitorujący układ dozowania nawozów, który informuje automatycznie operatora, o zapchaniu pojedynczej redlicy nawozowej.
MicroHub 5 do granulatów
Lemken wprowadził także kolejne zaawansowane rozwiązanie dla siewników Azurit 10. Jest nim jednostka dozująca nawóz, która umożliwia dozowanie granulek w bezpośrednim sąsiedztwie nasion. Granulaty to zazwyczaj nawozy startowe, dobrze rozpuszczalne w wodzie, co sprawia, że siewki w trudnych warunkach będą wspierane przez znajdujące się w pobliżu małe dawki składników pokarmowych. Jest to szczególnie ważne w zimnych, suchych porach wiosennych. Początkowe zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze można z łatwością pokryć stosunkowo niewielkimi ilościami mikronawozów w formie granulatów. Temat ten zyskuje coraz większe znaczenie w technologiach uprawy i siewu.
Lemken Karat 9 do bardzo płytkiej uprawy
- Siewniki Lemken Azurit będą mogły być wyposażone w opcjonalny system MicroHub 5 w wersjach do liczby 8 rzędów włącznie - informuje Bernd Valtwies, kierownik ds. projektowania technologii siewników precyzyjnych w firmie Lemken.
Zbiornik frontalny Solitair 23+ z Isobus
Lemken Solitair 23+ to frontalny zbiornik marki Lemken o pojemności 1900 l. W standardowej wersji jest on wykonany jako zbiornik podciśnieniowy, w opcji jest możliwość wykonania go w wersji nadciśnieniowej. Wówczas pojemnik ten jest w stanie dostarczać duże ilości nawozów w dawkach rzędu 500 kg/ha, przy dużych prędkościach roboczych. Zbiornik ma cztery jednostki dozujące. W opcji znajduje się także elektroniczna waga zbiornika, co pozwala na bieżąco informować operatora o stanie nasion lub nawozów, bo Solitair 23+ może je dozować.
Frontalny zbiornik marki Lemken ma możliwość współpracy m.in. z broną wirnikową, jak i z belką siewną czy siewnikiem punktowym. Transport nasion bądź granul nawozów odbywa się pneumatycznie, dmuchawa zbiornika napędzana jest hydraulicznie. Przewody transportujące są zwykle prowadzone pod ciągnikiem, w opcji jednak można je zainstalować nad błotnikiem ciągnika. Jak podaje producent dużą zaletą Solitaira 23+ jest duży otwór wsypu oraz dobra widoczność z przodu ciągnika, pomimo znaczącej pojemności zasobnika. Ponadto do zbiornika producent dołożył możliwość sterowania poprzez ISOBUS. Dzięki temu w Solitair 23+, np. zmiany dawki wysiewu lub włączania sekcji, można dokonać za pomocą sterowania MegaDrill na terminalu ciągnika. Odciąża to operatora i daje dokładniejsze wykorzystanie materiałów oraz czasu, a także siew bez nakładania się nawet czterech sekcji roboczych.
Lemken – nowy opryskiwacz Orion
Zbiornik Solitair 23+ może pracować w większym zestawie - połączeniu z broną wirnikową Zirkon 12 i belką siewną OptiDisc 25. Wówczas tworzy to kompaktowy zestaw – kombinację siewną. Zapewnia to lepsze rozłożenie ciężaru w porównaniu z siewnikami montowanymi z tyłu ciągnika, co pozwala na wykorzystanie mniejszych traktorów do zaawansowanych kombinacji siewnych. Przedni zbiornik nadaje się zarówno do nasion, jak i nawozu, dzięki czemu może być wykorzystywany także do siewu kukurydzy w połączeniu z siewnikiem punktowym Azurit.
OptiDisc w wersjach sztywnych
Oprócz dostępnych już na rynku wersji składanych 4- i 4,5-metrowych, belka siewna OptiDisc 25 będzie dostępna w wersjach sztywnych 3- i 4-metrowych oraz składanych 5- i 6-metrowych. Te nowe składane warianty są wyposażone w dodatkowy system transportowy do przejazdów drogowych. Transportowe koła podporowe przenoszą obciążenia do 3,5 tony z tylnej osi ciągnika, zapewniając zachowanie maksymalnego dopuszczalnego obciążenia osi i masy całkowitej ciągnika. Dodatkowy system transportu jest łatwy w obsłudze.
Sercem belki siewnej OptiDisc 25 są osadzone na równoległoboku redlice talerzowe. Jak zapewnia producent, rolki prowadzące pozwalają na precyzyjne umieszczanie nasion na wstępnie ustawionej głębokości, zarówno w przypadku uprawy w mulcz, jak i konwencjonalnej. Ponadto nacisk redlic można regulować mechanicznie lub hydraulicznie niezależnie od głębokości siewu. Przedni zbiornik Solitair 23+ jest już dostępny, a nowe belki siewne OptiDisc 25 będą w ofercie od stycznia 2022 roku.
Solitair 9+Duo z dzielonym zbiornikiem
Lemken po ubiegłorocznym wprowadzeniu na rynek siewnika pneumatycznego Solitair 9+ teraz wprowadza nową wersję „Duo” z dzielonym zbiornikiem na materiał siewny. Maszyna ta oferuje szeroką gamę możliwości jednoczesnego wysiewu nasion, nawozu, a nawet poplonów. Zbiornik na nasiona Solitair 9+ Duo ma pojemność 1850 litrów. Można go podzielić w zależności od potrzeb w proporcjach 50/50 lub 60/40. Dzięki temu możliwe są dwa warianty zastosowania.
W wersji single-shot (jednostrumieniowej) nasiona i nawóz są łączone za dwoma dozownikami umieszczonymi w każdym z dwóch segmentów zbiornika. Poszczególne komponenty są prowadzone przez rurę nasienną do redlic dwutarczowych i odkładane w bruździe siewnej. Pozwala to na dodawanie np. nawozów w dostosowanej dawce startowej nawozu do siewu zimowego lub na zastosowanie kompletnego nawożenia w przypadku siewu wiosennego. Z rozdzielaczami zintegrowany jest automatyczny mechanizm ścieżek technologicznych.
System double-shot (dwustrumieniowy) pozwala na większą elastyczność w pozostawianiu depozytu nawozowego. W tym systemie obydwa składniki przepływają oddzielnie do redlicy dwutarczowej przez podwójne rozdzielacze w dwóch przewodach nasiennych. Można je następnie rozsiewać w jednym rzędzie, tak jak w przypadku metody pojedynczego strumienia, lub oddzielnie i naprzemiennie w co drugim rzędzie, co jest możliwe po szybkiej wymianie wkładu blokującego co drugi wylot w rozdzielaczu. W nowym siewniku można także indywidualnie regulować głębokość roboczą co drugiego rzędu za pomocą pozycji rolki dociskowej.
Różnica głębokości pomiędzy sąsiadującymi rzędami może wynosić do 5 cm. Pozwala to na umieszczenie dwóch różnych nasion na różnych głębokościach siewu lub prowadzenie nawożenia międzyrzędowego. Solitair 9+ Duo jest dostępny w szerokościach roboczych 3 i 4 m. Pełna dostępność planowana jest na styczeń 2022 r.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ