Väderstad Proceed - innowacyjny siewnik do wszystkiego
Väderstad wprowadza w tym roku na rynek innowacyjny siewnik Proceed, który zdaniem szwedzkiego producenta pozwoli wykonać skok technologiczny w tej kategorii maszyn. Może wysiewać nasiona drobne rzepaku i buraków, średnie zbóż i grube kukurydzy oraz roślin strączkowych, uwaga - traktując każde z nich indywidualnie.
- W firmie Väderstad budujemy maszyny, które pozwalają naszym klientom utrzymać się w czołówce nowoczesnego rolnictwa. Opracowujemy nowe metody i od czasu do czasu ustanawiamy zupełnie nowe standardy - zapewnia Mattias Hovnert, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Väderstad.
Väderstad stawia na wydajność siewu
- Taki postęp to jeden z tych skoków, które nie zdarzają się często w branży maszyn rolniczych, ale kiedy już się zdarzy, zmienia postać rzeczy. System Väderstad Proceed umożliwia umieszczenie najmniejszych nasion na idealnej głębokości z milimetrową precyzją, co pozwala na znaczną poprawę w takich obszarach, jak poziom plonów, zapotrzebowanie na zabiegi uprawowe, ochronne i stosowanie nawozów - dodaje.
Pełna kontrola sekcji i zmienne dawkowanie
Przed umieszczeniem nasion w bruździe, indywidualne koła przedsiewne Proceeda konsolidują glebę, aby zapewnić takie same warunki dla każdego z nasion. Koła te są montowane indywidualnie i wykorzystują docisk hydrauliczny. Producent podaje, że innowacyjna maszyna ma bardzo precyzyjne sekcje siewne z dedykowanym systemem dozującym PowerShoot, ale na razie nie zdradza szczegółów ich budowy i działania.
- Gdy nasiona docierają z centralnego zbiornika do sekcji siewnych, zmodyfikowana wersja wiodącego na świecie systemu dozującego PowerShoot firmy Väderstad przejmuje pełną kontrolę nad każdym pojedynczym nasionem. Po wyjściu z krótkiego przewodu nasiennego każde nasiono dociera do koła zatrzymującego w bruździe nasiennej. Zapewnia to optymalny kontakt nasion z glebą na wybranej głębokości - wyjaśnia Lars Thylén, dyrektor ds. zarządzania produktem i rozwoju.
Väderstad wprowadza nowe odkładnie MixIn 50/80 i 80/120 mm
Każdy aparat dozujący jest napędzany elektrycznie i zarządzany za pomocą systemu sterowania Väderstad E-Control opartego na tablecie iPad. Dostępne funkcje obejmują automatyczne wyłączanie/włączanie i zmienną dawkę dla każdej sekcji siewnej, dowolność zakładania ścieżek technologicznych oraz monitorowanie i sterowanie w czasie rzeczywistym. Väderstad podkreśla, że część wymienionych funkcjonalności stanowi innowację techniczną w sektorze siewu zbóż.
Rozstaw rzędów od 225 do 750 mm
Siejąc nasiona zbóż Proceed pracuje w rzędach o rozstawie 225 lub 250 mm. Dzięki łatwej konfiguracji i szybkiej wymianie tarcz dozujących można zmienić rozstaw rzędów na 450 lub 500 mm, który będzie odpowiedni dla upraw takich jak buraki cukrowe lub rzepak. Natomiast rozstaw 750 mm będzie pasował do wysiewu kukurydzy lub słonecznika. Maszyna ma możliwość wysiewania startowej dawki nawozu. Początkowo siewnik Proceed będzie miał szerokość roboczą wynoszącą 6 m.
Väderstad podkreśla, że Proceed wysiewa nasiona z wyjątkową precyzją, maksymalizując potencjał plonowania każdego z nich. Przeprowadzone testy polowe w porównaniu ze standardowym nowoczesnym siewnikiem wykazały, że po kilku miesiącach od siewu pszenicy ozimej w dawce 150 nasion/m2 miała ona następujące parametry wzrostu: 102% biomasy roślin, 72% biomasy korzeni i 62% więcej pędów na roślinę. Uprawa była silna i bardzo wyrównana we wszystkich fazach wzrostu.
- Proceed stanowi ogromny skok w stosunku do obecnej technologii siewu. Wyróżnia się utrzymaniem precyzji na głębokość, w rzędzie, precyzją na końcu rzędu, jak również optymalizacją łoża siewnego. Rezultatem są szybkie, równomierne wschody i obfity plon, w którym każda roślina ma zapewnione warunki niezbędne do osiągnięcia pełnego potencjału - dodaje Lars Thylén.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ