Pierwsza kompaktowa brona talerzowa marki Unia powstała w 2003 r. Po 15 latach na rynek trafia jej następca – Ares L Plus. Producent zastosował w nim szereg zmian.
Ares L Plus ma solidną ramę. W modelach nieskładanych o szerokości roboczej 2,5, 3 i 4 m ma ona przekrój 200 x 100 mm, a w składanych hydraulicznie do transportu o szerokościach roboczych 4,5 i 6 m – 160 x 160 mm. Kroje talerzowe rozmieszczone są w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 64 cm. Słupice przeszły modernizację i ich piasty są teraz bezobsługowe. Do nich standardowo przykręcane są talerze uzębione Classic o średnicy, która wzrosła z 485 do 510 mm. Identyczny rozmiar mają opcjonalne talerze Agressive. Taka standaryzacja umożliwia bezproblemową zamianę jednych talerzy na drugie.
- Nawet jeżeli podczas zakupu agregatu nie dobraliśmy odpowiedniej konfiguracji talerzy do warunków glebowych, to możemy zamówić inne i je szybko zamontować. Mając dwa komplety krojów tarczowych, czyli Classic i Agressive można je stosować zamiennie - wyjaśnia Tomasz Empel, specjalista produktowy marki Unia.
Jesienią 2016 roku sprawdziliśmy na kukurydzisku ciężki agregat talerzowy marki Unia o szerokości roboczej 5 m. Czy poradził sobie z uprawą pola po kukurydzy zebranej na ziarno? Początkowo chcieliśmy pracować na polu ze zwięzłą glebą,...
Planując pracę z dużymi prędkościami warto doposażyć agregat w deflektory boczne zagarniające glebę do jego wnętrza i zapobiegające tworzeniu się górki na brzegach pasów roboczych.
Ares L Plus ze sprzęgiem do siewnika tworzy zestaw uprawowo-siewny. Warto również wyposażyć agregat w podpory do siewnika .W czasie transportu siewnika jego koła są oparte na opcjonalnych podporach, co zapobiega kołysaniu się zestawu i jednocześnie odciąża układ hydropaku.
Agregat można rozbudować do wersji pół zawieszanej wyposażając go w podwozie z kołami 10.0/80-12. Dostępny jest również system Drive, czyli zespół kół o średnicy 470 mm zamontowanych zamiast wału. Spełniają one dwie funkcje: transportową w czasie jazdy po drogach gruntowych i publicznych oraz podczas pracy polowej doprawienia gleby poprzez jej zagęszczanie pasowe. Wersje półzawieszane agregatów można również wyposażyć w sprzęg do siewnika.
Do wszystkich modeli agregatów Ares L plus dostępny jest zestaw tablic ostrzegawczych lub zestaw tablic ostrzegawczych z oświetleniem.
Ostatnim elementem roboczym agregatu jest wał dostępny w kilku wersjach. Ares L Plus ze sprzęgiem do siewnika tworzy zestaw uprawowo-siewny. Agregat można rozbudować do wersji półzawieszanej, wyposażając go w podwozie z kołami. Dostępny jest również system Drive, czyli zespół kół o średnicy 470 mm zamontowanych zamiast wału. Spełniają one dwie funkcje: transportową w czasie jazdy po drogach gruntowych i publicznych oraz podczas pracy polowej doprawienia gleby poprzez jej zagęszczanie pasowe.
Z okazji 15-lecia produkcji agregatów Ares nowe wersje zawieszane Ares L Plus o szerokości roboczej 3 m dostępne są w 2018 r. w cenach promocyjnych. Cena wersji trzymetrowej bez hydropaka rozpoczyna się od 17 000 zł netto, a z hydropakiem od 19 900 zł netto.