Mulczer i pług dłutowy Bednar w teście RPT. Zestaw do walki z omacnicą prosowianką
Producent zabezpieczył maszynę przed zbyt szybkim zużywaniem oraz ewentualnymi uszkodzeniami osłon w przypadku pracy na polach zakamienionych i piaszczystych. Służy m.in. do tego tzw. opancerzenie. Są to specjalne wkładki z grubej blachy, znajdujące się w miejscach najbardziej narażonych na wytarcie i zużycie podstawowej osłony. One także w pewien sposób powodują dłuższe przebywanie ściętego materiału w strefie cięcia, co zwiększa stopień rozdrobnienia ścinanej masy. Osłona maszyny jest wykonana z blachy ocynkowanej ogniowo, pozostałe zabezpieczenie antykorozyjne stanowi powłoka malarska.
Bednar Trash Cutter – wał do cięcia resztek pożniwnych
Mulczer pięciowirnikowy to duża i wbrew pozorom ciężka maszyna; waży ok. 3,5 t. Dlatego zalecenia dotyczące mocy ciągnika współpracującego z mulczerem wynoszą min. 200 KM. Przekonaliśmy się o tym próbując uruchomić maszynę podłączoną do ciągnika o właściwej mocy, ale na wolnych obrotach. Niestety – nie było to proste. Ciężkie wirniki z dużą siłą bezwładności, powodowały zaduszanie silnika ciągnika. Aby uruchamianie maszyny przebiegało równomiernie i bez szarpnięć, trzeba było załączać wałek WOM przy obrotach silnika co najmniej 1500/min. Mulczer pracował z ciągnikiem Steyr Terrus 6270 CVT. Podłączanie maszyny do ciągnika nie jest trudne. Wymaga ona dolnego zaczepu dla dyszla oczkowego, albo zaczepu kulowego. W razie potrzeby można odkręcić trzy śruby i zamienić dyszel na właściwy. Pomocna w podczepianiu jest regulowana stopa podporowa, zdejmowana na czas pracy mulczera i montowana na osłonie maszyny.
Przed podłączeniem napędu trzeba sprawdzić długość wału WOM i ew. przyciąć go do właściwego rozmiaru. Po podłączeniu maszyny do ciągnika należy ją wypoziomować, zarówno wzdłużnie, jak i poprzecznie. Od tego zależy równomierne obciążenie wirników z nożami, ich równomierna praca oraz dokładne rozdrabnianie resztek. Regulację poziomu wzdłużnego wykonuje się poprzez ustawienie ramy kół jezdnych maszyny skracając lub wydłużając regulacyjne cięgna łączące maszynę z ramą jezdną. Z kolei regulacja poprzeczna odbywa się na układzie jezdnym maszyny, poprzez zmianę liczby metalowych wkładek pomiędzy wahaczem kół, a odbojnikiem ramy mulczera. Ostatnią regulacją przed podjęciem pracy jest wysokość robocza. Ograniczana jest ona klipsami na tłoczyskach siłowników układu jezdnego. W MM 7000 odpowiadają za to cztery takie siłowniki.
Na uwagę zasługuje zastosowany rodzaj układu jezdnego maszyny. Stanowią go wózki, z dwoma naprzeciwlegle umieszczonymi kołami. Są one zamontowane w części środkowej mulczera. Z kolei wózki zamontowane na bocznych elementach maszyny, to podzespoły posiadające koła obok siebie. Z dużą uwagą przyglądaliśmy się, w jaki sposób pracują podpory na kołach. Dzięki umieszczeniu jednego koła z przodu i pozostawieniu jednego koła z tyłu, układ jezdny dostosowywanie się do powierzchni pola. Pozwala to na utrzymywanie zadanej wysokości roboczej, pomimo nierówności.
Bednar – lżejsza wersja siewnika Omega
Mokre pole - ciężka praca
Mulczer Bednar sprawdziliśmy podczas testu po kukurydzy zebranej na ziarno. Łodygi mały wysokość miejscami nawet i 40 cm. Pracowaliśmy maszyną ustawioną na wysokości ok. 6-8 cm. Udało się nam osiągnąć prędkość ok. 8-10 km/h, choć producent podaje prędkość roboczą w granicach 10-18 km/h. Zostało to podyktowane ciężkimi warunkami w jakich przyszło nam pracować. Pole było mokre, mimo to resztki roślinne ulegały rozdrabniaczowi dość łatwo, jedynie w miejscach gdzie pozostałości roślin były mocno nasiąknięte mulczer miał ciężej. Nie to jednak było najważniejszym powodem ciężkiej pracy. Maszyna pomimo dobrze rozwiązanego układu jezdnego (dopasowującego się do podłoża) i dobrze przeprowadzonej regulacji wstępnej, miejscami w nasiąkniętej glebie siadała (lgnęła), co powodowało zwiększenie oporów pracy. W takiej sytuacji należało korygować wysokość roboczą. Nie można było natomiast zwiększać prędkości, gdyż w przypadku zagłębiania się kół i jednocześnie zbyt wolnej reakcji operatora na gwałtownie pojawiające się obciążenie, mogło nastąpić raptowne zatrzymanie maszyny i silnika ciągnika pomimo zadziałania sprzęgieł.
Producent mógłby wprowadzić możliwość zakładania kół z szerszymi oponami. Pozwalałoby to na utrzymywanie maszyny na zadanej wysokości, niezależnie od wilgotności czy rodzaju gleby. Warto zaznaczyć, że na polach o bardzo wyrównanej powierzchni można także obniżyć maszynę i wykonywać jeszcze krótsze cięcie. Bednar MM 7000 jest maszyną, która może mulczować także roślinność na skarpach. Dzięki wałom przegubowo-teleskopowym, można unieść jedną z bocznych części mulczera i pracować częścią maszyny pod kątem.
Naszym zdaniem nawet w tak trudnych warunkach – mokra gleba i nasiąknięte, miękkie resztki łodyg kukurydzy, mulczer radził sobie bardzo dobrze. Wiadomo, że na lgnące w mokrej glebie wąskie koła rady nie ma, ale cięcie resztek, mimo ich znaczącej wilgotności przebiegało prawie bez zakłóceń. W warunkach normalnej wilgotności gleby (pozwalającej zachować nośność gruntu) i resztek pożniwnych, maszyna mogłaby poruszać się zdecydowanie szybciej i nie wymagałoby to ciągnika o tak dużej mocy.
Znacząco lepszy efekt pracy mulczera uzyskaliśmy pracując na innym polu, z suchą glebą. Wtedy mulczer dobrze rozdrabniał resztki, pracując równomiernie oraz rozkładając je w jednakowej warstwie. Równiejsze pole oraz wyższa nośność gruntu pozwalała nawet na zwiększenie prędkości pracy do 12 km/h. Wykorzystanie mulczerów stanowi pierwszy krok w .....
Więcej w miesięczniku RPT4/2017 - zaprenumeruj!