Mulczer i pług dłutowy Bednar w teście RPT. Zestaw do walki z omacnicą prosowianką
Uprawa ścierniska po kukurydzy poza tymi samymi celami jakie ma jego zrywanie po zbożach, ma na celu jeszcze jedną bardzo istotną kwestię. Jest nią uniemożliwienie występowania bądź ograniczenie populacji kłopotliwego szkodnika kukurydzy – omacnicy prosowianki.
Samo talerzowanie kukurydziska nie stanowi większego zagrożenia dla szkodników, dlatego należy przedsięwziąć także inne środki. Jednym z nich jest mechaniczne niszczenie resztek pożniwnych poprzez ich rozdrabnianie jak najbliżej powierzchni gleby. Obecnie są już opracowane technologie mechanicznego niszczenia miejsc żerowania i zagnieżdżania się szkodnika w łodygach w celu ograniczania jego występowania i utrudnienia przezimowania. Jedną z technologii mających wpływ na ograniczenie występowania omacnicy jest mulczowanie (niskie koszenie) resztek pożniwnych, a następnie wymieszanie ich z glebą.
Pod lupę wzięliśmy dwie maszyny czeskiej firmy Bednar: agregat o nazwie Terraland, który Bednar nazywa pługiem dłutowym i mulczer MM 7000.
Bednar – mulczery z dmuchawą
Pierwszy mulczer
Mulczer MM 7000 składa się z trzech części, z czego środkowa posiada sztywną ramę, do której domontowane są zawiasowo po dwa rotory boczne, także wsparte na swoich ramach. Maszyna składa się do pozycji transportowej poprzez układ hydrauliczny i długie siłowniki. Na czas transportu układ jest blokowany ręcznymi zaworami, co zabezpiecza rozdrabniacz przed przypadkowym rozłożeniem.
Mulczer to maszyna o szerokości roboczej 7 m. Składa się ona z pięciu wirników wyposażonych w noże o różnym kształcie i długości. Noże są ciężkie i wykonane z odkuwek, co powoduje, że elementy robocze wprawione w ruch szybko i z dużą siłą tną oraz powodują rozdrabnianie roślinnego materiału, nad którym się przemieszczają. Rolnik może założyć dwa rodzaje ostrzy: do trawy albo do kukurydzy. Noże do trawy ułożone są na krzyż, zamontowane w jednej płaszczyźnie. Łopatkowy kształt noży powoduje efekt podrywania trawy i jej intensywniejszego rozdrabniania. Noże do kukurydzy są osadzone w inny sposób. Układ ten to kombinacja dwóch typów noży w dwóch płaszczyznach. Ostrza łopatkowe są ułożone niżej, a noże proste w płaszczyźnie wyższej. Dzięki temu, jak podaje producent, maszyna wykonuje intensywniejsze cięcie i silniejsze rozdrobnienie grubych łodyg. Każdy wirnik posiada własną przekładnię, do której moment obrotowy dochodzi dzięki wałom przegubowo-teleskopowym. Aby zabezpieczyć układ napędowy przed uszkodzeniami, producent zamontował sprzęgło cierne na każdym wale przegubowo-teleskopowym maszyny. Dla dokładnego i szybkiego rozdrabniania odciętych przy powierzchni gleby np. łodyg kukurydzy, w przedniej części osłony, nad każdym z wirników znajdują się przeciwnoże. Dzięki nim materiał jest intensywnie rozdrabniany.