Przegląd kosiarki trawnikowej przed sezonem według John Deere
Obecny czas to najlepszy moment, aby zająć się przeglądem sprzętu do koszenia trawników i przygotować kosiarki do pracy. John Deere przypomina na jakie elementy tych maszyn zwrócić szczególną uwagę, aby sprzęt w momencie rozpoczęcia pracy nie odmówił posłuszeństwa.
Po pierwsze – czyste przechowywanie
Prawidłowe przechowywanie i konserwacja kosiarki w okresie zimowym pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w momencie, kiedy zdecydujemy się na pierwsze koszenie trawy po zimie. Dokładny przegląd pozwala na wykrycie wszystkich wyeksploatowanych podzespołów, które mogłyby powodować problemy i doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji. - Należy pamiętać, że trawa jest środowiskiem kwasowym i pozostawienie jej resztek na długie zimowanie, znacznie przyśpiesza korozję obudowy. Szczególnie ważne jest to w przypadku kosiarek z obudową stalową. Często okazuje się, że kosiarka jest jeszcze sprawna po kilku latach, ale niestety korozja zniszczyła obudowę, która jest elementem konstrukcyjnym – tłumaczy Marcin Metlak z John Deere Polska.
John Deere - ciągniki serii 2R
Wymienić olej i paliwo
Kolejnym z groźnych dla kosiarek praktyk użytkowników, jest pozostawianie i używanie oleju z poprzedniego sezonu. Zanieczyszczony olej w połączeniu z wilgocią z powietrza, tworzyć może w komorze korbowej kwaśne środowisko, które na pewno nie sprzyja żywotności gładzi cylindrów. Dlatego też warto już zawczasu przygotować się na jego wymianę oraz wszystkich filtrów (paliwa, oleju i powietrza).
Nie powinniśmy pozostawiać paliwa po sezonie w gaźniku i zbiorniku. Paliwo szybko traci swoje parametry użytkowe i nie powinno się go używać w następnym roku, gdyż może utrudniać uruchomienie i powodować nierównomierną, niewłaściwą pracę silnika. – Istotne jest, aby nie zalewać do kosiarki starego paliwa z bańki z zeszłego sezonu oraz uważać na bańki używane przez wiele osób. Efekt pomylenia kanistra po oleju napędowym do benzyny może prowadzić do potężnego dymienia i braku mocy lub braku możliwości odpalenia – tłumaczy Marcin Metlak z John Deere Polska. Zalecane jest przeczyszczenie gaźnika w doświadczonych, autoryzowanych punktach serwisowych, ponieważ precyzyjne dysze tracą swoją drożność w wyniku zanieczyszczeń - szczególnie w kosiarkach pchanych, które często nie są wyposażone w filtr paliwa.
Naładować akumulator
Trzeci z najczęstszych problemów spotykanych na przeglądach jest aspekt związany z akumulatorem, który rozładowany i pozostawiony na okres kilku miesięcy ulega zasiarczeniu, co może spowodować znaczące zmniejszenie jego pojemności i problemy z naładowaniem. W przypadku, gdy jest to akumulator kwasowy sprawdzamy poziom elektrolitu i w razie konieczności uzupełniamy go wodą destylowaną. Jeśli akumulator nie był doładowywany podczas zimy, należy go naładować małym prądem. Istnieje jednak ryzyko, że w wyniku zasiarczenia może nadawać się już tylko do wymiany na nowy.
John Deere z nowymi Gatorami
Sprawdzenie stanu noża
W przypadku kosiarek trawnikowych bardzo istotnym krokiem podczas przeglądu jest sprawdzenie stanu elementów roboczych. Noże trzeba nie tylko wyczyścić, ale naostrzyć oraz koniecznie wyważyć. – Tępy nóż zdecydowanie zwiększa opory podczas koszenia i powoduje, iż parametry pracy w zakresie poboru mocy i wydajności spadają, a stępiony nóż powoduje strzępienie końcówek źdźbeł, co negatywnie wpływa na ich stan zdrowia (wysuszanie, jak i większa możliwość infekcji). Dodatkowo źle wyważony nóż powoduje wibracje, co ma negatywny wpływ na komfort pracy, ale również przyspiesza zużycie łożysk i w przypadku kosiarki pchanej może doprowadzić do uszkodzenia dolnego uszczelniacza wału korbowego – tłumaczy Marcin Metlak z John Deere Polska. Wyważenie noża jest trudne do wykonania w domowych warunkach i zalecana jest tutaj wizyta w serwisie.
Oczyszczenie i konserwacja
Kosiarka po zimie to skupisko wielu mniejszych lub większych zanieczyszczeń. Dlatego konieczne jest odpowiednie wyczyszczenie obudowy i elementów tnących. Skorodować mogą zarówno łożyska, jak i inne elementy metalowe. Wyczyścić należy również aluminiową obudowę noża z zaległych odpadów, ponieważ warstwa skorupy nagromadzonych resztek powoduje zły przepływ materiału, a to jednocześnie tworzy duże problemy ze zbieraniem. Po oczyszczeniu należy nasmarować łożyska kół oraz cięgna, które są często pomijane przez właścicieli kosiarek. Płynna i swobodna praca cięgien (linek) oraz dźwigni sterujących jest kluczowa do bezpieczeństwa, ponieważ steruje obrotami silnika oraz uruchamia hamulec bezpieczeństwa i rozłącza zapłon silnika.
Sprawdzenie ciśnienia w oponach
W przypadku kosiarek samojezdnych (traktorków ogrodowych) należy sprawdzić również ciśnienie w oponach. Zbyt wysokie będzie prowadzić do szeregu problemów, takich jak: ugniatanie trawy i przyśpieszone zużycie na twardych nawierzchniach, zbyt niskie - duże opory toczenia oraz niszczenie darni na zakrętach.
Większości z wymienionych powyżej problemów można uniknąć, jeżeli przygotujemy kosiarkę do sezonu w autoryzowanym serwisie, dysponującym doświadczeniem i narzędziami. Pamiętać należy również o gwarancji, która jest istotnym elementem w procesie zakupu kosiarki. - W przypadku John Deere czteroletnią gwarancją objęliśmy kosiarki samojezdne serii X300 i X500, w tym także nowy model X350R. Taka decyzja podyktowana jest niskimi kosztami napraw w historii użytkowania danej maszyny, dzięki temu gwarancja została przedłużona aż do 4 lat – dodaje Marcin Metlak.
Użytkownicy kosiarek zazwyczaj rozpoczynają sezon w podobnym okresie. Dlatego warto szybciej zadbać o przegląd sprzętu, póki autoryzowane serwisy nie są jeszcze oblężone.