Nowa ładowarka Manitou NewAg z wyższej półki
Grupa Manitou rozszerzyła gamę ładowarek teleskopowych NewAg XL o nowy model przeznaczony do bardzo intensywnych prac i m.in. także zastosowań przemysłowych. Jest nim ładowarka MLT 961-160 V+L.
Po wprowadzeniu na rynek ładowarek teleskopowych MLT 841 i 1041 pod koniec 2020 r. Grupa Manitou wprowadza na rynek ładowarki MLT 961-160 V+ L. Jest to obecnie najmocniejszy model w gamie NewAg XL.
Limitowane 133 ładowarki Manitou
Ta ładowarka teleskopowa z poziomowaniem może obsługiwać ładunki do 6 t przy wysokości podnoszenia 9 m. Przeznaczona jest dla dużych gospodarstw, spółdzielni i przemysłu rolno-spożywczego, ale także składowisk odpadów, stacji recyklingowych, miejsc przeładowczych, w służbach komunalnych. Maszyna jest dostępna w dwóch wersjach. Wersja europejska ma silnik z normą czystości spalin Stage V/Final Tier 4, taka sama jest także kierowana na rynek amerykański. Z kolei na pozostałe światowe rynki, jest oferowana MLT z normą Stage IIIA (wtedy jest to wersja MLT-X).
Silnik Yanmar
Nowa ładowarka ma silnik wschodniego producenta - japońskiej marki Yanmar. Jest to czterocylindrowa jednostka generująca moc znamionową 156 KM. Motor ma pojemność skokową 4,57 litra. Maksymalny moment obrotowy wynosi 805 Nm i pojawia się on przy niewysokich już obrotach, bo zaledwie 1350/min. Jak informuje producent - obroty te są wystarczające, aby pompa hydrauliczna o maksymalnym wydatku 200 l/min wygenerowała dostatecznie duży przepływ, żeby wykonywać maszyną powierzone jej zadania.
Osprzęt Manitou pod jedną marką
Nowa łyżka mieści 4,5 m3
Maszyna z silnikiem o dużej mocy i wysokowydajną hydrauliką musi mieć odpowiednio dobrany osprzęt. Dla niej producent przewidział m.in. nową łyżkę o pojemności 4500 l, zaprojektowaną i zatwierdzoną specjalnie dla tego nowego modelu MLT 961-160 V+ L. Dzięki niej wydajność maszyny jest znacznie większa. Obecna łyżka o szerokości 2,70 m jest szersza od maszyny, dzięki czemu pozwala uniknąć przejeżdżania przez materiał, jednocześnie zwiększając wydajność pracy. Zastosowanie dużej łyżki, dopasowanej do dużej mocy silnika i możliwości hydrauliki, daje duże możliwości załadunku.
Przekładnia CVT M-Vario Plus
Napęd ładowarki jest realizowany poprzez przekładnię CVT M-Vario Plus. Ta bezstopniowa przekładnia ma dwa tryby jazdy o maksymalnej prędkości do 40 km/h. Są to tryb komfortu i tryb dynamiczny. Tryb komfortu zapewnia płynną jazdę, większą precyzję, a tryb dynamiczny generuje gwałtowniejsze przyspieszenie, które w sumie przekłada się na większą produktywność.
Manitou MLT 420 - ultrakompaktowa ładowarka teleskopowa
Tryb komfortu można wykorzystywać podczas prac wymagających precyzji w załadunku, tam gdzie duże znaczenie ma dokładność układania np. palet, skrzyń itp. Z kolei tryb dynamiczny, przydaje się w razie konieczności realizowania szybkich załadunków np. zbóż, mas objętościowych, czy w pracach przy załadunku i transporcie np. bel siana, słomy, sianokiszonki itp. Ten tryb umożliwia także wykonywanie szybkich przejazdów z np. przyczepami, czy podczas przemieszczania się pomiędzy kolejnymi zleceniami, pracami, bądź gospodarstwami.
Wyższa moc i uciąg
Istotnym parametrem w ładowarkach kołowych jest siła uciągu, czyli zdolność do uciągnięcia danego ciężaru, przyczep, ładunku, jak również wbijania się w pryzmę z ziarnem, obornikiem czy w ładowane i zwożone z pola bele. W nowej ładowarce Manitou zwiększono ten parametr. Obecnie siła uciągu jest wyższa o ponad 30%, w porównaniu z poprzednią generacją maszyn MLT 961.
- Nowy silnik zapewnia o 10% większą moc niż poprzednia wersja i 50% wyższy moment obrotowy. W połączeniu z łyżką o dużej pojemności 4500 l, to kompleksowe rozwiązanie maszyny i jej osprzętu, które zapewnia bardzo wysoką wydajność pracy w najbardziej intensywnych zastosowaniach związanych z załadunkiem i recyklingiem. Aby osiągnąć jeszcze większe korzyści, opcja kamery High View, zamontowana na głowicy wysięgnika, zapewnia doskonały widok wewnątrz przyczepy, aby zoptymalizować operacje załadunkowe - wyjaśnia Arnaud Sochas, Product Manager Manitou.
Manitou Group - dwa brązowe medale targów SIMA
Komfortowa, wyciszona kabina
Manitou MLT 961-160 ma zamontowaną jedną z najcichszych kabin na rynku w tym segmencie maszyn. Dzięki temu operator nie jest narażony na hałas i może w komfortowych warunkach wykonywać swoją pracę. Mniejszy hałas to mniejsze zmęczenie i znużenie. Zatem wyciszona kabina zwiększa jego potencjalne możliwości. Kabina oferuje wysokie parametry. Wewnątrz do uszu operatora dociera hałas o ciśnieniu akustycznym do 69 dBA.
Producent zastosował także szereg rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Należy do nich m.in. zamontowane dodatkowe oświetlenie, aktywowane podczas otwarcia drzwi. Oświetla ono szerokie i odpowiednio wyprofilowane schodki o nazwie Easy Step. Poprawia to widoczność i umożliwia bezpieczne, zdecydowane wsiadanie i opuszczanie kabiny. W innym rozwiązaniu, które zapewnia lepszą widoczność, kabina została przesunięta wyżej, aby zapewnić lepszy widok na całą maszynę.
Poza tymi dodatkami w opcji dostępny jest w wyposażeniu Platinum, nowy fotel z adaptacyjną amortyzacją pneumatyczną z ogrzewaniem i elektryczną regulacją odcinka lędźwiowego. To rozwiązanie redukuje wibracje o ponad 50%, zapewniając ochronę pleców operatora.
Inżynierowie Manitou pomyśleli jeszcze o kilku innych zaprojektowanych sposobach obniżenia zaangażowania operatora podczas wykonywania operacji i niezbędnych ruchów roboczych podczas pracy. Jedną z tych funkcji jest JSM Autopower. Pozwala ona na zmianę obrotów silnika bez udziału prawej nogi albo tzw. gazu ręcznego. Zarządzanie prędkością silnika odbywać się może bezpośrednio za pomocą dżojstika.
Kabina pomimo kompaktowych rozmiarów została wyposażona w praktyczne schowki. Aby zwiększyć komfort użytkownika, przewidziano m.in. skrzynkę narzędziową, którą dla łatwiejszego dostępu zamontowano pod kabiną.
Connected Machines - czyli pomocna telematyka
Aby zapewnić spokój podczas pracy, użytkownicy mogą mieć maszyny podłączone do systemu telematycznego. Dzięki temu diler - po uzyskaniu stosownych zgód od użytkowników sprawdzać parametry pracy maszyny, prowadzić statystyki i kontrolować interwały i programować terminy wykonywania przeglądów serwisowych. Telematyka umożliwia także przewidywanie zdarzeń i awarii, co pozwala wykonać stosowne akcje serwisowe jeszcze na długo przed wystąpieniem nieprzewidzianego unieruchomienia ładowarki. Prowadzenie zdalnej diagnostyki pozwala użytkownikom korzystać z ulepszonego serwisu i mieć lepszą kontrolę nad kosztami związanymi z użytkowaniem własnej maszyny. Ponadto Manitou Group oferuje szeroki zakres usług związanych z tym modelem, w tym umowę serwisową na wszystkie części, a nawet przedłużenie gwarancji do sześciu lat lub 6000 godzin.
Niższy całkowity koszt posiadania - TCO
Całkowity koszt posiadania to coraz częściej pojawiający się parametr, w rozmowach prowadzonych przed dokonywaniem zakupów przez użytkowników maszyn używanych, nie tylko w rolnictwie. Na jego wielkość wpływają poza ceną maszyny - koszt paliwa oraz płynów eksploatacyjnych i planowanych serwisów użytkowanej maszyny.
Obecnie ładowarki Manitou MLT 961-160 V+L typoszeregu NewAg XL, oferują jedną z najniższych wartości tego, bądź co bądź, mającego wymiar finansowy wskaźnika.
Dzięki innowacjom dostępnym i zastosowanym w nowej maszynie francuskiego giganta, użytkownicy mogą zaoszczędzić ok. 500 euro rocznie, w porównaniu z TCO poprzedniego modelu. Na to wpływ ma znaczne, o 10% obniżenie zużycia paliwa w porównaniu z MLT 961 Stage IV. Ponadto całkowity koszt posiadania maszyny kształtuje mocno uproszczona konserwacja. Ma ona postać m.in. zintegrowanego filtra wstępnego powietrza, umieszczonego na masce silnika oraz okresy wymiany oleju hydraulicznego wynoszące teraz 2000 godzin. Aby jeszcze bardziej obniżyć całkowity koszt posiadania, dostępne są opcje takie jak Ecostop (konfigurowalne automatyczne zatrzymanie silnika, w okresach bezczynności maszyny na biegu jałowym) i scentralizowany automatyczny system smarowania.
Podobnie jak modele MLT 841/1041, model MLT 961 NewAg XL jest dostępny w czterech poziomach wykończenia: Classic, Premium, Elite i Platinum. Wersje Stage V i Stage IIIA są dostępne na rynku od czerwca 2021 r. Gama NewAg XL oferuje znacząco wysoką wydajność, jak i komfort pracy oraz niskie koszty eksploatacji. Wprowadzony do oferty nowy model MLT 961-160 V+L poszerza i tak już rozbudowany park cięższych maszyn załadunkowych Manitou.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ