Rauch MultiRate Control to system, który pozwala na indywidualne włączanie/wyłączanie do (obecnie) 30 sekcji roboczych rozsiewacza pneumatycznego. Ponadto każda z nich może dozować nawóz w innej dawce według mapy jego aplikacji dla danego pola.
Dana sekcja zasilana jest kompaktowym zestawem dozowników granul w postaci czterech kółek z wypustkami. W ich wnętrzu znajduje się wydajny silniczek elektryczny z napędem planetarnym, który charakteryzuje błyskawiczny czas reakcji na impuls. Dzięki temu nie tylko załączenie/rozłączenie napędu przebiega bardzo szybko, ale i zmiana obrotów skutkująca zmianą dawki nawozu jest niemal natychmiastowa.
– W porównaniu z dotychczas powszechnie stosowanym napędem hydraulicznym, nowy 48-woltowy napęd elektryczny oferuje reakcję aż 6 razy szybszą – podkreśla Jens Hille z firmy Rauch. Kółka z silniczkami elektrycznymi dozujące granule zebrane są w grupy po 6, co ułatwia przekazywanie do nich nawozu ze skrzyni ładunkowej.
Pod koniec 2015 roku światło dzienne ujrzał drugiej generacji system EMC-2 niemieckiej marki Rauch. Specjalista od sprzętu do aplikacji nawozu zastosował go w nowej rodzinie flagowych zawieszanych rozsiewaczy odśrodkowych Axis.2. Do tej pory...
MultiRate Control gwarantuje precyzję nawożenia mineralnego w sposób do tej pory nieosiągalny dla rozsiewaczy pneumatycznych. Oprócz wspomnianej aplikacji granul na podstawie mapy nawożenia potrafi optymalizować wysiew na łukach, wyłączać/włączać sekcje na klinach i nad oczkami wodnymi znajdującymi się nawet w obrębie pola oraz oczywiście poza granicami pola. Ponadto w ostatnim przypadku wysiew przygraniczny zostaje zoptymalizowany poprzez zmniejszenie dawki nawozu aplikowanego ze skrajnego kolektora wylotowego i rozłożenie przy nim płytki, dzięki której granule spadają w kierunku pola.
Po wprowadzeniu do rozsiewacza pneumatycznego systemu MultiRate Control zdecydowanie przewyższa on precyzją pracy każdy najnowocześniejszy rozsiewacz dwutarczowy. Te obecnie najpopularniejsze maszyny do nawożenia mineralnego rozsiewają bowiem granule szerzej niż założona szerokość robocza – obszary rozsiewu zachodzą na siebie z tyłu i z boku. Z tego powodu przegrywają z maszynami pneumatycznymi mającymi kilkadziesiąt kolektorów wylotowych, z których każdy rozrzuca nawóz na szerokość około 1,2 metra.
– W niedalekiej przyszłości rolnicy będą otrzymywać bardzo dokładne mapy stanu odżywienia roślin, które pozwolą przygotować mapy aplikacyjne nawożenia azotowego z dokładnością do pół metra. Nasz rozsiewacz pneumatyczny z systemem MultiRate Control będzie w stanie tak pracować – zdradza Jens Hille.
Rauch podaje, że uwzględniając wszystkie korzyści płynące z zastosowania w rozsiewaczu pneumatycznym systemu MultiRate Control można zaoszczędzić do 10% nawozu! System będzie w przyszłości dostępny w maszynach przyczepianych Rauch Aero GT 60.2 z belką 36-, 32- i 30-metrową oraz w maszynach zawieszanych Aero 32.1 o szerokościach roboczych: 18/21/24/27/30 m. Te ostatnie to nowości niemieckiego producenta pokazane po raz pierwszy podczas targów Agritechnica 2019, które do sprzedaży mają trafić pod koniec 2021 r. Pojemność zbiornika w zawieszanym pneumatycznym rozsiewaczu marki Rauch wynosi 3200 l, a jego nowa belka do dystrybucji nawozu z dopracowanym zawieszeniem pozwala pracować z prędkością 15 km/h. W czasie transportu szerokość maszyny nie przekracza 3 m.
– Unia Europejska pracuje nad znacznym zaostrzeniem przepisów dotyczących ochrony środowiska, co będzie oznaczało potrzebę precyzyjnego rozsiewu nawozów mineralnych. Mając to na uwadze i wiedząc, że rozsiewacze tarczowe osiągnęły już kres możliwości technicznych w tym zakresie, zaangażowaliśmy się w rozwój rozsiewaczy pneumatycznych. Maszyny tego rodzaju mogą bardzo precyzyjnie aplikować nawet niejednorodne granule nawozu i między innymi dlatego doskonale wpisują się w rygorystyczną przyszłość nawożenia mineralnego – wyjaśnia Jens Hille.