Batalion na polu
Rolnicy poszukujący niedużego rozrzutnika obornika, którego szeroki rozstaw kół pozwala pracować w terenach pagórkowatych, powinni rozważyć propozycję firmy Metal-Fach. To Batalion z cynkowaną ramą, drewnianą podłogą i burtami, które można odchylić lub zdemontować.
Batalion pozwala na rozrzut obornika na szerokość - zależnie od stopnia jego rozkładu - od 8 do 12 m. Maszyna występuje w trzech wersjach ze skrzyniami ładunkowymi o ładownościach: 6 (N280), 8 (N280/1) lub 10 t (N280/2).
Przyczepy Metaltechu na poduszkach
Zakup na długie lata
Batalion budowany jest na resorowanym podwoziu tandemowym i ramie, która w całości cynkowana jest ogniowo. Proces ten przechodzą również rynienki stanowiące integralną część ramy, w których przesuwają się ogniwa łańcuchów napędowych przenośnika podłogowego. Takie zabezpieczenie antykorozyjne powoduje, że ich żywotność wyniesie kilkadziesiąt lat.
Oczywiście rodzi się pytanie - co z podłogą i burtami? Mamy dobrą wiadomość, bo podłoga wykonana jest z desek (sosnowych lub świerkowych) o grubości 34 mm, które pokryte są głęboko penetrującym impregnatem. Tak zabezpieczone drewno sprawdza się przy kontakcie z obornikiem i pozwala w przyszłości w prosty sposób wymienić podłogę na nową na własną rękę.
Najsłabszym elementem w perspektywie wielu lat użytkowania wydają się burty. Są malowane proszkowo jakościowymi farbami i zabezpieczając antykorozyjnie ewentualne otarcia i wgniecenia, można również liczyć na długoletnie użytkowanie.
Zmiany w rozrzutnikach RO Metaltechu
Uniwersalność dzięki burtom
Rozrzutnik Batalion ma skrzynię ładunkową o szerokości wewnętrznej 1960 mm. Jej długość wynosi zależnie od modelu 4120 lub 4620 mm, a wysokość boków uzależniona jest od założonych burt. W modelu N280 (6 t) montowane są dwie o wysokości 500 mm, w N280/1 (8 t) 1x500 i 1x600 mm, a w N280/2 (10 t) 2x600 mm. Wysokość załadunku dla tych modeli wynosi odpowiednio: 2150, 2250 i 2350 mm. Burty są zamocowane na zamkach, co pozwala je łatwo odchylać, opuszczać lub demontować. W tym celu należy wcześniej zdemontować kłonicę znajdującą się pośrodku burt.
- Otwierane i zdejmowane burty wpływają na łatwiejszy załadunek oraz szerszy wachlarz możliwych zastosowań w gospodarstwie. Na terenach górzystych do załadunku obornika używane są często popularne cyklopy, które z powodu niedużego zasięgu wymagają opuszczenia jednej z burt rozrzutnika. Pojazd można również wykorzystywać jako zwykłą przyczepę do przewozu różnych materiałów. Po zdemontowaniu adaptera, który mocowany jest tak jak burty na zamkach, pozostaje tylna ściana hydrauliczna pozwalająca wykorzystywać rozrzutnik Batalion jako przyczepę objętościową - wyjaśnia Paweł Waleryś, kierownik produktu w firmie Metal-Fach.
Rozrzutnik Cerberus z Metal-Fachu
Adapter produkcji własnej
Batalion wyposażany jest w czterowirnikowy adapter pionowy nachylony do przodu. Jego wirniki obracają się przeciwbieżnie parami, a każdy jest wyważany w celu minimalizowania drgań maszyny podczas ich pracy.
- Adaptery produkujemy nie tylko do naszych rozrzutników, ale również innych marek, często na pierwszy montaż. Za przyspawanie elementów roboczych do bębnów odpowiada robot, który robi to ultradokładnie. Dodatkowo do świdrów przykręcane są wymienne zęby wykonane z wysokogatunkowej stali - wyjaśnia Paweł Waleryś.
Ciekawie rozwiązany jest system napinania łańcuchów dwóch listwowych przenośników podłogowych. Wkręcanie śrub (w tym rozwiązaniu znajdują się one z boku ramy) powoduje naciąganie łańcuchów, a śruby kontrujące znajdujące się pod podłogą pozwalają na zablokowanie ich nowego stanu. Łańcuchy przesuwają się w korytkach, co pozwala uniknąć problemu z podchodzeniem pod nie różnych materiałów.
Niskie wozy paszowe Metaltech WP Compact
Sterowanie na trzy sposoby
Najprostsze sterowanie przesuwu przenośników podłogowych polega na zmianie ciśnienia oleju trafiającego do silnika hydraulicznego odpowiadającego za jego napęd. Służy do tego zawór hydrauliczny sterowany mechanicznie zamontowany na przedniej części maszyny. Dostępne są także dwa sterowniki, które pozwalają zmieniać prędkość przesuwu przenośników łańcuchowo-listwowych z poziomu kabiny ciągnika zagregowanego z rozrzutnikiem.
Standardowy posiada pilot z przyciskami +/- do regulacji przesuwu podłogi, a drugi posiada potencjometr z możliwością zmiany zakresu pracy od wolnej (żółw) do szybkiej (zając).
Dyszel rozrzutnika obornika Batalion można odwracać, co pozwala łączyć go z ciągnikiem poprzez zaczep górny lub dolny. W tym celu wystarczy odkręcić/przykręcić kilka śrub. Maszyna ma standardowo montowane m.in. hamulce pneumatyczne 2-obwodowe i zasuwę skrzyni ładunkowej. Opcjonalnie dostępne są deflektory, czyli ekrany kierunkujące rozrzut obornika.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ