Systemy antykradzieżowe John Deere
W kontekście zagrożenia kradzieżami warto przyjrzeć się dwóm funkcjom tego typu systemów. System JD Link poinformuje właściciela m.in. o przekroczeniu granic obszaru, na którym powinna znajdować się maszyna (funkcja geofence) oraz przekroczeniu wyznaczonego odgórnie czasu pracy.
Obie funkcje pozwalają zapobiegać kradzieżom. Właściciel jest informowany o niepokojących wydarzeniach w czasie, kiedy mają one miejsce, co daje możliwość szybkiego zareagowania. W przypadku systemu JD Link ciągnik „sam dzwoni” do właściciela by telefonicznie poinformować go o nieautoryzowanym uruchomieniu silnika lub wykroczeniu poza dozwolony obszar pracy.
Oznakowanie CESAR
Poza systemami, które pozwalają zapobiegać kradzieżom stosowane jest również znakowanie maszyn, które ułatwia ich znalezienie. Przykładem tego typu zabezpieczenia jest oficjalny system zabezpieczeń i znaczników cyfrowych CESAR. Jest to wieloaspektowe rozwiązanie stosowane w całej branży. Oprócz widocznych tabliczek identyfikacyjnych, w maszynie ukrywa się więcej cyfrowych znaczników (w tym ukryte chipy RFID).
Takie znaczniki po zeskanowaniu przez policję i organy ścigania, mogą potwierdzić tożsamość właściciela danego urządzenia. Dane cyfrowo oznakowanych maszyn oraz skradzionych maszyn zarejestrowanych w systemie CESAR można uzyskać w 187 krajach za pośrednictwem Europolu i Interpolu w całodobowej bazie oraz centrum telefonicznym. Maszyny tak zabezpieczone są czterokrotnie rzadziej przedmiotem kradzieży, a odsetek maszyn odzyskanych jest sześciokrotnie wyższy, niż maszyn bez zabezpieczeń CESAR.
- Zachęcamy rolników, aby zainteresowali się tego typu rozwiązaniami już na etapie zakupu maszyny, ponieważ uchronią one przed skutkami działania nieupoważnionych osób - podsumowuje Piotr Dziamski.