Sprzedaż ciągników rolniczych bije rekordy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes | redakcja@agropolska.pl
01-08-2021,10:00 Aktualizacja: 13-08-2021,14:57
A A A

Kryzys spowodowany przez pandemię COVID-19 nie wpłynął negatywnie na rynek maszyn rolniczych w Polsce. Ciągniki biją rekordy sprzedaży.

Według danych za pierwsze półrocze 2021 roku w kraju zarejestrowano ponad 6,5 tys. nowych traktorów - aż o blisko 2 tys. więcej rok do roku. Tendencja ma szanse utrzymać się na dłużej.

rejestracja ciągników rolniczych, rejestracja przyczep, CEPiK, PIGMiUR

Boom na maszyny trwa. Istotne wzrosty przyczep i ciągników

Dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wskazują, że w czerwcu zarejestrowano 1269 nowych ciągników oraz 1008 nowych przyczep rolniczych. Ostatnie miesiące przynosiły dobre wyniki, jeśli chodzi o maszyny...

- Przewidujemy na rynku ciągników dalsze wzrosty, a przynajmniej utrzymanie się tej dobrej tendencji, która jest. W pierwszych 10 dniach lipca zostało zarejestrowanych 471 nowych traktorów, a to jest naprawdę bardzo dobre otwarcie miesiąca i może zwiastować, że tendencja nadal będzie utrzymana na dobrym poziomie - ocenia Tomasz Rybak, menedżer projektu AgriTrac z firmy Martin&Jacob, agencji zajmującej się marketingiem w rolnictwie.

Warto podkreślić, że tak dobre wyniki sprzedaży udało się osiągnąć w trakcie trwającego kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. W przypadku branży ma to znaczenie, ponieważ model sprzedaży traktorów opiera się w dużej mierze na bezpośrednich spotkaniach handlowców z potencjalnymi klientami. A w czasie pandemii kontakty były mocno ograniczone. Tym bardziej wyniki sprzedaży maszyn rolniczych można uznać za imponujące.

Ciągnik Valtra G135

Valtra G135 zdobywcą iF Design Award

IF Design Award jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów projektowych na świecie. Valtra G135 zwyciężyła w kategorii „Pojazdy” za design. Najnowsza Valtra serii G, wprowadzona na rynek w ubiegłym roku, to jedyny ciągnik,...

- W pierwszych miesiącach pandemii - w kwietniu czy maju - handlowcy nie do końca potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ponieważ nie mogli się spotkać z klientem. Obostrzenia spowodowały więc, że nie wiadomo było, jak zorganizować pracę przez przynajmniej dwa miesiące, natomiast w ostatecznym rozrachunku nie przełożyło się to negatywnie na sprzedaż - komentuje ekspert.

Z danych Martin&Jacob o sprzedaży ciągników poszczególnych producentów obecnych na polskim rynku wynika, że na pierwszym miejscu, i to od lat, plasuje się New Holland - ponad 300 maszyn. Na drugim miejscu jest John Deere (159), a tuż za nim Deutz-Fahr (151).

Warto też zwrócić uwagę na duże procentowe wzrosty nieco mniej popularnych marek takich jak Valtra (+117 proc. rok do roku), Case IH (+101 proc.), czy Steyr (+90 proc.). Dobre wyniki sprzedaży na polskim rynku osiągnęli również inni producenci ciągników: Kubota, Zator czy Massey Ferguson.

Claas Arion 400 rocznik 2021

Claas Arion 400 z roku modelowego 2021

Claas, wprowadzając do swoich ciągników serii Arion 400 normę emisji spalin Stage V, wykorzystał tę zmianę do jednoczesnego zastosowania wielu udoskonaleń. W efekcie traktory te, w porównaniu do poprzedników, mają poprawione...

Dobre wyniki tych firm wynikają też z coraz lepszego dopasowania oferty do potrzeb nabywców. - Producenci starają się dostosować ofertę do potrzeb rynku ciągników, do rynku rolników. Zmienia się bowiem zapotrzebowanie na moce traktorów. Rolnicy, kiedy jest dobry czas kupna maszyn, wybierają te o mocy mniej więcej 100–130 koni mechanicznych, a jest to związane z tym, że zmieniają się również gospodarstwa w Polsce - uważa Tomasz Rybak.  

Wzrostów sprzedaży nie zahamowały również podwyżki cen traktorów. - One nie są duże, ale wynikają z tego, że wszystkie komponenty związane chociażby z kryzysem czy z wysoką ceną stali powodują to, że producenci podnoszą ceny maszyn - ocenia ekspert z Martin & Jacob.

Podwyżki cen wynikają również z coraz surowszych norm emisji spalin oraz dostosowania ciągników do potrzeb środowiskowych. Oznacza to konieczność wprowadzenia zmian technologicznych, np. opracowania nowych silników, a to z kolei winduje ceny. Nie powinno to jednak zahamować sprzedaży.

Według eksperta popyt na ciągniki rolnicze rośnie, bo powiększają się w Polsce gospodarstwa. To z kolei wymusza powiększanie parku maszynowego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
01/2025

Lanz D-4090, czyli Buldog z Hiszpanii

Ciągniki rodem z Korei

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. II

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. III

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT