Claas odnotowuje wzrost
Firma Claas, zwiększyła w ostatnim roku finansowym (2017) łączną sprzedaż do 3.76 miliardów euro. W poprzednim roku finansowym sprzedaż wyniosła 3.63 miliardów euro.
Zyski Claas zostały prawie podwojone i osiągnęły wartość 184 milionów euro w porównaniu do 93 milionów euro w roku ubiegłym. - Udało nam się skupić na ustabilizowaniu wzrostu sprzedaży na rynku maszyn rolniczych i jednocześnie znacząco poprawić rentowność. Ten silny wzrost nastąpił głównie dzięki rynkowi rolniczemu w Europie Wschodniej, gdzie wysokie plony przyczyniły się do zwiększenia zapotrzebowania na nowoczesny sprzęt rolniczy najwyższej klasy - mówił Herman Lohbeck, rzecznik prasowy Grupy Claas.
Agrotronika według Claas
Wiodąca Europa Wschodnia, spadek we Francji
Rynki sprzętu rolniczego odnotowały generalny wzrost sprzedaży w ubiegłym roku, ale pomimo pozytywnego rozwoju sprzedaży na terenie Europy Wschodniej i Ameryki Południowej, prognozy dla Europy Zachodniej i pozostałych krajów, nie były już tak optymistyczne. W Niemczech Claas zanotował tylko nieznaczny wzrost sprzedaży, z kolei we Francji - z czym Claas się liczył – sprzedaż znacząco spadła. Podobne spadki zanotowały duże rynki rolnicze zarówno w Stanach Zjednoczonych i Chinach.
Wydatki na badania i rozwój Claas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Inwestycje poczynione w tym segmencie w 2017 roku wyniosły 217 milionów euro i utrzymały się na zbliżonym poziomie co w roku ubiegłym (221 mln euro). W ciągu ostatnich dziecięciu lat inwestycje w dział R&D wzrosły dwukrotnie. Obecnie nieco ponad 11% kadry Claas pracuje w tym dziale. Claas wykorzystał kilka wiodących międzynarodowych wystaw rolniczych, by zaprezentować innowacyjne rozwiązania. Inwestycje te pozwoliły firmie na zdobycie złotego medalu i czterech srebrnych medali za innowacyjne rozwiązania, które zostały przyznane przez Niemiecki Związek Rolniczy podczas Targów Agritechnika 2017. Z kolei nowy ciągnik Axion 900 oraz nowy ładowarka teleskopowa Scorpion, które zostały opracowane we współpracy z firmą Liebherr, zdobyły tytuł “Maszyny Roku”.
Innowacyjne środowisko pracy
Claas inwestował nie tylko w rozwój nowych produktów, ale także w tworzenie środowiska pracy, które promuje innowacyjność. Praca w innowacyjnym środowisku pracy jest możliwa dzięki ukończeniu budowy nowego centrum rozwoju elektroniki w Dissen w Dolnej Saksonii. Centrum to jest kolejnym krokiem w kierunku cyfryzacji rolnictwa. W Harsewinkel powstaje nowe centrum testowo - inspekcyjne oraz tzw. “Szklarnia”, czyli miejsce do pracy nad rozwojem przyszłościowych modeli biznesowych.
Nieznaczny spadek zatrudnienia w Grupie Claas
Liczba pracowników na świecie zatrudnionych przez Grupę Claas spadła nieznacznie z 11,3 tys. do 10,9 tys. Jest to wynikiem nowych trendów na rynku rolniczym oraz inicjatyw mających na celu zminimalizowanie kosztów, które prowadzone są przez kilka ostatnich lat. Dodatkowi pracownicy zostali zatrudnieni w Europie Wschodniej, natomiast w Chinach zatrudnienie zostało nieznacznie zredukowane. Firma Claas zatrudnia w chwili obecnej 5102 pracowników w Niemczech w porównaniu do 5220 zatrudnionych w roku ubiegłym. Pracownicy zatrudnieni na okres próbny stanowili 7.9% zatrudnionych w porównaniu do 8.2% w roku ubiegłym.
Prognozy
Claas przewiduje umiarkowany wzrost obrotów na światowych rynkach sprzętu rolniczego w roku finansowym 2018. Powodem wzrastającego popytu doszukiwać się można w zaawansowanych technologiach oraz rosnących cenach mleka, jak również przewidywanych pozytywnych zmian na rynku francuskim. Zyski gospodarstw rolnych według prognoz mają się nieznacznie zwiększyć w większości regionów świata. W związku z tym Claas spodziewa się pozytywnego trendu w sprzedaży oraz stabilnego wzrostu zysku przed opodatkowaniem.