Lipiec ze wzrostem rejestracji nowych maszyn. Ale rolnicy nadal ostrożni w zakupach
W lipcu br. zarejestrowano więcej nowych maszyn rolniczych niż przed rokiem oraz w czerwcu tego roku. Więcej też zakupiono używanych maszyn rolniczych - poinformowała Polska Izba Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR).
W lipcu br. zarejestrowano 712 nowych ciągników, o 17 więcej niż rok wcześniej. Od początku roku zarejestrowano ich w sumie 4574, czyli o 1021 szt. mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku (spadek 18,2 proc.) – wynika ze sporządzonego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) na podstawie danych CEPiK zestawienia dotyczącego rejestracji – a więc de facto sprzedaży – maszyn rolniczych w siódmym miesiącu tego roku.
Spadek w leasingu maszyn rolniczych. Ale powód tąpnięcia zniknął
Wzrostowa tendencja albo odbicie sezonowe
W czerwcu br. zarejestrowano 585 szt. nowych ciągników rolniczych wobec 518 w maju br.
Pozycję lidera utrzymuje marka John Deere - od początku roku do końca lipca br. zarejestrowano 693 szt. tych ciągników. Udziały rynkowe tej marki za siedem miesięcy br. wynoszą 15,2 proc. Na drugim miejscu plasuje się Kubota (558 zarejestrowanych nowych maszyn), a kolejne miejsce zajmuje New Holland z 12-proc. udziałem w rynku.
Według Izby, najwięcej nowych ciągników zakupiono w woj. mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim.
"Być może to początek nowej, wzrostowej, tendencji albo sezonowe odbicie związane ze zbiorami" – skomentował lipcowe wyniki sprzedaży ekspert Izby Hubert Seliwiak, wskazując, że podobne wyniki dotyczą drugiej podstawowej kategorii maszyn, jaką stanowią nowe przyczepy.
Najlepszy tegoroczny miesiąc dla przyczep
Z danych Izby wynika, że w lipcu 2024 zarejestrowano 918 nowych przyczep rolniczych i jest to dotychczas najlepszy miesiąc pod tym względem. Od początku roku zarejestrowano w sumie 3435 szt. nowych przyczep i jest to jednak (o 706 szt.) gorszy wynik niż przed rokiem (spadek wynosi 17,0 proc.) – podała Izba.
Zakupy nowych ciągników ograniczone. Rolnicy łaskawiej patrzą na używane maszyny
Najpopularniejszą marką wśród nowych przyczep jest Pronar (881 szt. zarejestrowanych nowych przyczep i 25,6 proc. udziałów), drugie - miejsce zajmuje Metal-Fach z 499 rejestracjami, o 11 szt. więcej niż przed rokiem, a trzecie – Metaltech.
Rolnicy podchodzą do zakupów ostrożnie
"Za wcześnie jest oceniać, czy wskaźnik optymizmu jest wśród rolników wyższy niż przed rokiem. Być może zapotrzebowanie na maszyny spowodowane jest nieco wcześniejszym okresem zbiorów, a także pewnymi decyzjami władzy, które rozładowały, jak na razie, niepokoje na wsi. Przykładem tego jest znowelizowana ustawa o pożyczkach lombardowych, która odblokowała pozyskiwanie wkładu własnego na zakup nowych ciągników czy przyczep" - wyjaśnił Seliwiak.
Ekspert zwrócił uwagę, że obecnie rolnicy podchodzą do zakupów maszyn bardzo ostrożnie, nie „porywając się” na duże inwestycje w sprzęt, co zaobserwować można było kilka lat temu. Zwłaszcza ostatnie 2 lata mocno zweryfikowały ich zamiary. Trudno się więc teraz spodziewać, że nawet mając dostępne na zakup nowych maszyn fundusze unijne, producenci rolni będą znów masowo inwestować w nowy park maszynowy, choć ewidentnie dążą do zwiększania konkurencyjności.
Liczba rejestracji ciągników w Europie spadła. Silny wzrost jedynie w maszynach o najwyższych mocach
Zainteresowanie używanymi wciąż spore
Natomiast - według lipcowego raportu PIGMiUR - nie słabnie zainteresowanie zakupem maszyn używanych. W segmencie maszyn rolniczych „z drugiej ręki”, w ciągu siedmiu miesięcy tego roku PIGMiUR notuje prawie 15 tys. rejestracji (o 1205 szt. więcej niż po siedmiu miesiącach 2023 roku), jest to wzrost o 8,8 proc.
Liderem rynku wtórnego w tym roku jest także marka John Deere. Zarejestrowano 2436 szt. jej używanych ciągników. Notuje ona 16,3 proc. udziałów w tym rynku, zajmując pozycję lidera w trzech kategoriach wiekowych: 3-5, 6-10 i 11-20 lat. W najstarszej kategorii, powyżej 20 lat, niekwestionowanym liderem jest Ursus.
Z kolei w tym samym okresie zarejestrowano 4515 szt. przyczep używanych, o 3478 szt. więcej niż przed rokiem, co oznacza 11,8-proc. wzrost zakupów na rynku wtórnym - informuje Izba.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś