Zużycie śruty sojowej w Chinach zmaleje
Zużycie paszy dla świń w Chinach w 2019 roku ma zmaleć o 30 procent. Główny wpływ na tę sytuację ma likwidacja pogłowia trzody chlewnej z powodu wirusa ASF.
Pasze w Chinach w 2020 roku dalej mają być wykorzystywane w mniejszej ilości, w sumie o 5 procent. Dopiero w drugiej połowie tego roku, zdaniem analityków Rabobank, pogłowie świń zacznie się odbudowywać.
Rabobank zaprezentował dwa scenariusze, podstawowy oraz ekstremalny.
Scenariusz podstawowy przewiduje, że w 2019 roku wykorzystanie śruty sojowej wyniesie 67 mln ton metrycznych. To o 4 proc. mniej rok do roku.
Chiny zmniejszyły produkcję wieprzowiny o ponad 5 proc.
Portal 3trzy3 informuje, że 67 mln ton metrycznych śruty sojowej jest równe 86 mln ton metrycznych soi przeznaczonej na jej produkcję.
Wykorzystanie śruty sojowej wg podstawowego scenariusza w 2020 roku ma wynieść 71 mln ton czyli o 6 proc. więcej niż w 2019 r. Z kolei zapotrzebowanie na import soi wzrośnie o 7 proc. do 90 mln ton.
Scenariusz ekstremalny przewiduje jeszcze większe szerzenie się wirusa ASF w Chinach. Jeśli tak się stanie spożycie paszy przez świnie w bieżącym roku zmaleje o 40 proc. w porównaniu do 2018 r.
Ilość śruty sojowej skarmiana świniom w tym scenariuszu wynosi 63 mln ton metrycznych, przez co wielkość importu soi wyniesie 80 mln ton.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ