Znamy nowe warunki eksportu mięsa wieprzowego do Kanady

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-12-2018,10:00 Aktualizacja: 12-12-2018,10:04
A A A
Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności (CFIA) 11 grudnia br. przedstawiła nowe wymagania dotyczące eksportu mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z Polski. Zostały one złagodzone w stosunku do pierwotnie proponowanych.
 
Produkty mięsne wieprzowe poddane obróbce termicznej mogą być obecnie wwożone na teren Kanady bez dodatkowych restrykcji związanych z afrykańskim pomorem świń (ASF).
 
W przypadku mięsa wieprzowego i produktów niepoddanych obróbce cieplnej dopuszczony jest import z zakładów położonych w strefie wolnej od ASF lub strefie ochronnej w części I załącznika do Decyzji wykonawczej KE 2014/709/UE. Mięso musi jednak być pozyskiwane ze świń pochodzących ze strefy wolnej. 
 
produkcja wieprzowiny, żywiec wieprzowy, produkcja trzody chlewnej, konsumpcja wierzowiny

Producentów trzody chlewnej czekają kolejne ciężkie tygodnie

Kilogram żywca wieprzowego w skupie w czwartym tygodniu listopada kosztował średnio 4,25 zł - wynika z najnowszych danych ministerstwa rolnictwa. To o 8,3 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem.   Spadki stawek zanotowano...
CFIA nie zezwala na ubój, przetwarzanie lub obsługę  świń pochodzących ze strefy zagrożenia (określona w części III załącznika do Decyzji wykonawczej KE 2014/709/UE) w zakładach zatwierdzonych na Kanadę.
 
Jak informuje główny lekarz weterynarii najnowsze wymagania kanadyjskie zostały złagodzone w stosunku do pierwotnie proponowanych. 
 
W piśmie z dnia 5 listopada 2018 r. CFIA zażądała, aby z eksportu wyłączone były zakłady, które ubijają lub przetwarzają świnie pochodzące ze strefy objętej ograniczeniami i ze strefy zagrożenia nawet jeżeli mięso z tych świń nie jest wysyłane do Kanady. 
 
W wyniku działań głównego lekarza weterynarii oraz Komisji Europejskiej, aktualne ograniczenia są możliwe do poświadczania.
 
CFIA wymaga poświadczania spełniania dodatkowych warunków przez przesyłki mięsa wieprzowego z Polski, dlatego GIW uzgodni w najbliższym czasie treść załącznika do świadectwa TRACES (TRAde Control and Expert System), zawierającego gwarancje dla strony kanadyjskiej.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA