Światowa produkcja wieprzowiny w 2022 r., według prognoz Rabobanku, będzie wolniej rosła niż w poprzednich latach. Jest to spowodowane wpływem kryzysu Covid-19 i obecnych trendów makroekonomicznych.
Kryzys wywołany Cov0d-19 jest jednym z czynników ograniczających wzrost produkcji wieprzowiny. Foto_Remigiusz...
Według prognoz wzrost produkcji wieprzowiny w kolejnym roku będzie niższy niż zakładano wcześniej. Jest to efekt wpływu kryzysu Covid-19 i trendów makroekonomicznych.
Jak wynika z najnowszego raportu kwartalnego Rabobanku, w 2022 r. można spodziewać się zmniejszonego wzrostu produkcji wieprzowiny.
Eksperci podkreślają, że koszty produkcji mocno wzrosły, a popyt w wielu krajach jest niski, co pogłębia kryzys.
Oczekuje się, że spożycie wieprzowiny w kolejnym roku spadnie. Jednocześnie rynki, na których ceny mięsa wieprzowego spadły, mają zmierzyć się z nadpodażą wynikającą z tegorocznej produkcji i spadku wymiany handlowej.
Tuczniki na niemieckiej dużej giełdzie nie zmieniły swojej ceny. Notowania żywca wieprzowego w wielu krajach Wspólnoty są stabilne, ale pozostają na dramatycznie niskim poziomie. Rynek tuczników w Unii Europejskiej...
Szybki spadek cen w skupie oraz wzrost kosztów produkcji doprowadziły do dużych strat. W efekcie w 2022 r. na wielu rynkach będzie można zauważyć spowolnienie wzrostu pogłowia świń.
Chiny są największym na świecie producentem trzody chlewnej, a także największym importerem. Kraj ten wciąż walczy z afrykańskim pomorem świń (ASF). Tamtejsi producenci również zmagają się z rosnącymi kosztami oraz zagrożeniem ze strony ASF.
Doprowadziło to do spadku cen wieprzowiny i zmusiło producentów o wysokich kosztach do wycofania się z rynku. Tamtejszy popyt pozostaje słaby i jest ograniczony przez ograniczenia wywołane Covid-19.
W rezultacie, jak podaje euromeatnews.com, Chiny nadal ograniczają import, starając się zrównoważyć podaż. Biorąc pod uwagę utrzymujące się osłabienie popytu można spodziewać się, że dostawy wieprzowiny pozostaną wystarczające po zmniejszeniu stada i wcześniejszym uzupełnieniu zapasów.
Cena tuczników w Niemczech na giełdzie VEZG czwarty tydzień z rzędu utrzymuje się na poziomie 1,20 euro za kg w klasie E. Cena tuczników w Polsce wskutek braku zmiany notowań na VEZG, również nie ulega zmianom i w białej...
W Unii Europejskiej ceny u największych dostawców wieprzowiny na rynek chiński spadły już o 24%.
Wielu producentów w Niemczech i Holandii likwiduje stada. Natomiast w Hiszpanii i Danii można zauważyć powolny wzrost pogłowia trzody chlewnej.
Dostawy wieprzowiny ze Stanów Zjednoczonych do końca 2022 r. mają być wyższe w porównaniu z poziomami z poprzedniego roku. Mimo to oczekuje się, że rosnące koszty i dodatkowe ograniczenia regulacyjne złagodzą plany ekspansji.
W Brazylii panuje optymizm na rynku trzody chlewnej mimo wzrostu kosztów pasz o 34% rok do roku. Eksport wieprzowiny utrzymuje się na wysokim poziomie.
Analitycy spodziewają się, że w kolejnym roku odnotuje się ponowny wzrost produkcji tego mięsa o 5,5%.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ