Wirus ASF wciąż zabija dziki. 62 nowe przypadki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-04-2018,18:00 Aktualizacja: 17-04-2018,17:55
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 62 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 2-8 kwietnia 2018 r.

Dziki, w sumie 103 zwierzęta, które przypadają na najnowsze 62 przypadki były padłe. Wśród niech nie było żadnej odstrzelonej sztuki.

pogłowie dzików, dziki, afrykański pomór świń, odstrzał dzików

Myśliwi w woj. podlaskim nie realizują planu redukcji populacji dzików?

Rolnicy ze Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie" skierowali pismo do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w sprawie braku redukcji populacji dzików w tym regionie. Hodowcy i producenci trzody chlewnej...

Najwięcej przypadków w okresie od 2 do 8 kwietnia wystąpiło w woj. lubelskim i mazowieckim. Po kilka z nich odnotowano w woj. podlaskim oraz warmińsko-mazurskim.

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. warmińsko-mazurskim we wsi Kiwajny Iłowieckie położonej w powiecie bartoszyckim w gminie Górowo Iławeckie 2,3 km od granicy z Rosją. Służby weterynaryjne znalazły tam siedem padłych sztuk, trzy samce i cztery samice w wieku od roku do trzech lat.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA