Wirus ASF w 2022 roku zdecydowanie mniej groźny?
Wirus ASF w 2022 roku został potwierdzony w 13 stadach świń. Tym samym liczba ognisk u świń domowych jest zdecydowanie mniejsza niż w poprzednich dwóch latach.
Liczba ognisk ASF u świń w tym roku do 5 września wyniosła 13. Prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach podkreśla, że w porównaniu do poprzedniego roku jest ich zdecydowanie mniej.
- Liczba ognisk ASF u świń domowych do 5 września wyniosła 13. To ponad sześciokrotnie mniej niż rok temu, gdy w tym czasie było ich 83 oraz dwa lata temu, gdy mieliśmy ich 82. Ta sytuacja powinna być odnotowana - mówi prof. Niemczuk i dodaje:
Szczepionka przeciwko ASF to duże wyzwanie
- Mimo to jak zawsze apeluję i proszę naszych rolników i hodowców o przestrzeganie zasad bioasekuracji.
Liczba ognisk ASF w tym roku największa jest w województwie Wielkopolskim. Wybuchło tam 7 z wszystkich 13 notowanych w całym kraju. Dlaczego tak się dzieje?
- Wielkopolska charakteryzuje się z jednej strony dużą liczbą gospodarstw hodujących trzodę chlewną a z drugiej, co obrazują dane, dużą liczbą dzików z potwierdzoną obecnością wirusa ASF, zarówno wśród osobników odstrzelonych, jak i padłych. Te okoliczności, w porównaniu z nieprzestrzeganiem wszystkich zasad bioasekuracji, powodują powstawanie kolejnych ognisk - mówi prof. Krzysztof Niemczuk.
Ostatnie 13. ognisko ASF w tym roku odnotowano 30 lipca w woj. zachodniopomorskim w miejscowości Chojna w gminie Chojna w powiecie gryfińskim w stadzie 58 świń.