Wirus ASF w 2022 roku zdecydowanie mniej groźny?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-09-2022,8:30 Aktualizacja: 04-09-2022,17:04
A A A

Wirus ASF w 2022 roku został potwierdzony w 13 stadach świń. Tym samym liczba ognisk u świń domowych jest zdecydowanie mniejsza niż w poprzednich dwóch latach.

Liczba ognisk ASF u świń w tym roku do 5 września wyniosła 13. Prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach podkreśla, że w porównaniu do poprzedniego roku jest ich zdecydowanie mniej.

- Liczba ognisk ASF u świń domowych do 5 września wyniosła 13. To ponad sześciokrotnie mniej niż rok temu, gdy w tym czasie było ich 83 oraz dwa lata temu, gdy mieliśmy ich 82. Ta sytuacja powinna być odnotowana - mówi prof. Niemczuk i dodaje:

ASF, szczepionka przeciwko ASF, wirus ASF, dziki, trzoda chlewna, świnie, ogniska ASF, Wietnam, pogłowie świń, wirus

Szczepionka przeciwko ASF to duże wyzwanie

Prace nad szczepionką przeciw ASF trwają co najmniej od przełomu lat 60-70-tych ubiegłego stulecia. Mimo ogromnych nakładów finansowych wciąż nie udało się jej wynaleźć. Dlaczego? Hodowcy trzody chlewnej wciąż zastanawiają się, dlaczego...

- Mimo to jak zawsze apeluję i proszę naszych rolników i hodowców o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Liczba ognisk ASF w tym roku największa jest w województwie Wielkopolskim. Wybuchło tam 7 z wszystkich 13 notowanych w całym kraju. Dlaczego tak się dzieje?

- Wielkopolska charakteryzuje się z jednej strony dużą liczbą gospodarstw hodujących trzodę chlewną a z drugiej, co obrazują dane, dużą liczbą dzików z potwierdzoną obecnością wirusa ASF, zarówno wśród osobników odstrzelonych, jak i padłych. Te okoliczności, w porównaniu z nieprzestrzeganiem wszystkich zasad bioasekuracji, powodują powstawanie kolejnych ognisk - mówi prof. Krzysztof Niemczuk.

Ostatnie 13. ognisko ASF w tym roku odnotowano 30 lipca w woj. zachodniopomorskim w miejscowości Chojna w gminie Chojna w powiecie gryfińskim w stadzie 58 świń.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA