Weterynaria określi ile dzików odstrzelić w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-12-2019,19:00 Aktualizacja: 07-12-2019,18:56
A A A

- Prowadzimy tę hodowlę i jest to dla nas bardzo duże zagrożenie. My prowadzimy bioasekurację, ale jednak te zarazki się przenoszą na koła od ciągnika, w zbożu, w słomie - mówił dla TVP 1 Piotr Szała, hodowca świń ze Starego Widzimia, wsi położonej w województwie wielkopolskim w powiecie wolsztyńskim w gminie Wolsztyn.

Rocznie produkuje on ponad 4 tys. świń. Jeśli wirus wejdzie do populacji trzody chlewnej rolnik, jeśli znajdzie się w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, będzie zmuszony wybić wszystkie zwierzęta.

Dziki wciąż są największym zagrożeniem. Pierwszego zakażonego osobnika w woj. wielkopolskim znaleziono w okolicach miejscowości Kębłowo w powiecie wolsztyńskim.

walka z asf w europie, budowa płotu na granicy duńsko-niemieckiej, Niemiecki Związek Łowiecki

Kończy się budowa kolejnego płotu, który ma zatrzymać ASF

Duńczycy finiszują z budową płotu biegnącego w poprzek kraju od Morza Bałtyckiego do Morza Północnego. Po ukończeniu ma mieć długość 70 kilometrów długości i wysokość 1,5 metra i skutecznie powstrzymać dziki przenoszące ASF....

Powiat wolsztyński jest wielkopolskim zagłębiem hodowli i produkcji trzody chlewnej. Rolnicy, jak informuje TVP1, hodują w nim około 120 tys. świń

- Zaniepokojenie u rolników jest ogromne, bo mówimy o dorobkach wielopokoleniowych. Ci ludzie tutaj w tej produkcji się specjalizowali wiele lat. Mimo że to są nowoczesne zakłady bardzo dobrze zabezpieczone, to jednak na dłuższą metę gdy dojdzie do okresu letniego zagrożenie jest bardzo poważne - mówił dla TVP 1 Jacek Kolesiński, wójt gminy Solec.

Teren, na którym znaleziono martwego dzika, został podzielony na trzy strefy. Pierwsza o promieniu 5 kilometrów zostanie niebawem ogrodzona. Pobliskie lasy mają być przeszukiwane przez żołnierzy, myśliwych oraz strażaków z OSP.

- Niektórzy pytają po co szukamy? Po to, że jeśli rzeczywiście są jakieś padłe sztuki to trzeba je zebrać żeby nie roznosiło się na dalszy teren naszego powiatu - mówił dla TVP 1 Jacek Skrobisz, starosta wolsztyński.

wieprzowina, mięso wieprzowe, eksport wieprzowiny, żywiec wieprzowy, Ukraina, trzoda chlewna, przypadek asf

Ukraina wprowadza restrykcje na polską wieprzowinę

Służba weterynaryjna Ukrainy z dniem 20 listopada 2019 r. rozszerzyła zakres terytorialny restrykcji dotyczących eksportu z Polski m.in. produktów wieprzowych. Ukraina wprowadziła kolejne restrykcje z uwagi na wystąpienie wirusa ASF u...

Komisja Europejska ma zdecydować o wyznaczeniu strefy czerwonej. W promieniu 5 km od znalezionego padłego dzika znajduje się blisko 90 gospodarstw trzodowych.

- Wszystkie zwierzęta, które będą miały podlegać przemieszczaniu czyli trzoda chlewna, do innych gospodarstw albo ewentualnie do rzeźni, są przez nas badane - mówiła dla TVP 1 Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie.

W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu został zwołany sztab kryzysowy. Wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie nakazujące przeprowadzenie sanitarnego odstrzału dzików w zachodniej części tego województwa.

Powiatowi lekarze weterynarii mają określić wielkość planowanego odstrzału.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA