Kończy się budowa kolejnego płotu, który ma zatrzymać ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2019,10:30 Aktualizacja: 07-12-2019,11:26
A A A

Duńczycy finiszują z budową płotu biegnącego w poprzek kraju od Morza Bałtyckiego do Morza Północnego. Po ukończeniu ma mieć długość 70 kilometrów długości i wysokość 1,5 metra i skutecznie powstrzymać dziki przenoszące ASF.

Kontrowersyjna budowa trwała 10 miesięcy. Niechętni jej są nie tylko mieszkańcy regionu, ale także lokalni politycy, którzy uważają, że płot nie powstrzyma ASF, bo nie zarażone dziki są największym problemem i roznosicielami wirusa - informuje "Rzeczpospolita".

asf w wielkopolsce, powiat wolsztyński, kębłowo, Zbigniew Król

Jeśli ASF rozprzestrzeni się w Wielkopolsce to będzie dramat

- Rozprzestrzenienie się ASF byłoby dramatem, nie tylko dla gospodarki Wielkopolski - powiedział uważa Zbigniew Król, wicedyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W czwartek...

Co ciekawe w Niemczech nie zanotowano jeszcze żadnego przypadku ASF, ale duńskich hodowców zaniepokoiło to, że wirus pojawił się w Polsce w regionach graniczących właśnie z Niemcami.

Tymczasem przedstawiciele Niemieckiego Związku Łowieckiego są pewni, że w końcu ASF pojawi się i u nich. - Pytanie jest nie czy wirus się pojawi, ale kiedy - mówi Torsten Reinwald, rzecznik prasowy związku.

Duńczycy nie są konsekwentni w tropieniu i odgradzaniu się od potencjalnie niebezpiecznych dzików. Kilka miesięcy temu na wyspie Aro znaleziono 7 padłych sztuk. Wyspa znajduje się zaledwie 50 km od Flensburga, w okolicach którego przebiega płot i granica z Danią.

Osobniki prawdopodobnie zostały wyrzucone na brzeg wyspy i pochodzą albo z Polski, albo z Niemiec. Lokalne władze nie przetestowały ich na obecność ASF. Niemiecka agencja DPA pisze, ze stwierdzenie przypadku wirusa na terenie Danii oznacza całkowite wstrzymanie eksportu wieprzowiny do krajów poza UE. To oznaczałoby ogromne straty dla tamtejszej gospodarki. Roczny eksport wieprzowiny wart jest bowiem 1,5 mld euro.

Na razie duńscy hodowcy świń korzystają na epidemii ASF, która dziesiątkuje stada w Azji, a zwłaszcza w Chinach. Eksport wieprzowiny oraz jej ceny wciąż rosną. Może się to zmienić się, kiedy ASF dotrze do Danii.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA