Walka z ASF potrwa co najmniej dwa lata

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-03-2015,19:50 Aktualizacja: 04-03-2015,15:24
A A A

Odzyskanie przez Polskę statusu kraju wolnego od afrykańskiego pomoru świń może trwać do dwóch lat od stwierdzenia ostatniego przypadku tej choroby w kraju - informuje główny lekarz weterynarii.

Marek Pirsztuk przygotował informację prasową dotyczącą działań inspekcji weterynaryjnej w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Informuje w niej, że wszystkie ogniska i przypadki ASF w Polsce stwierdzono w ramach monitoringu w kierunku tej choroby, który jest prowadzony na terytorium Polski od 2011r.

W każdym z trzech ognisk wprowadzono działania administracyjne, które miały szybko zlikwidować pomór w tych gospodarstwach. Wszyscy hodowcy otrzymali należne im odszkodowania.

Pirsztuk podkreśla, że afrykański pomór świń jest chorobą, której nie można leczyć więc jedyną metodą eliminacji tej jednostki są działania administracyjne, czyli likwidacja ognisk ASF oraz niedopuszczenie do przeniesienia jej do gospodarstw, w których są utrzymywane świnie.

Główny lekarz weterynarii apeluje także do hodowców świń, producentów, rolników i wszystkich obywateli o przestrzeganie zapisanych w prawie zasad w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania ASF na wolne od tej choroby części Polski.

Marek Pirsztuk informuje, że natychmiastowe doprowadzenie do całkowitej likwidacji ASF w Polsce nie jest możliwe. Zgodnie z obowiązującymi normami międzynarodowymi odzyskanie przez nasz kraj statusu kraju wolnego od ASF może trwać do dwóch lat od stwierdzenia ostatniego przypadku tej choroby w kraju.

Pełną treść informacji prasowej głównego lekarza weterynarii można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA