W kiełbaskach wieprzowych w Niemczech wykryto bakterię groźną dla ludzi
Kiełbaski wieprzowe wyprodukowane w Niemczech zawierały bakterię Listeria monocytogenes. Tamtejsze władze zgłosiły powiadomienie w Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach RASFF.
W kiełbasie wieprzowej wyprodukowanej w Niemczech stwierdzona została bakteria Listeria monocytogenes.
Bakteria ta była przyczyną ogniska zatruć pokarmowych u ludzi.
Władze niemieckie 2 października zgłosiły powiadomienie w tej sprawie w systemie RASFF. Główny inspektorat weterynarii informuje, że dochodzenie tej sprawie jest w toku.
Ceny tuczników w UE utrzymują się na wysokim poziomie
Kiełbasy wieprzowe wyprodukowane w Niemczech, w których wykryto bakterię Listeria monocytogenes, zgodnie z informacjami GIW, do wczoraj tj. do 6 października, nie trafiły na polski rynek.
Listeria monocytogenes to beztlenowa, żyjąca wewnątrz komórek bakteria, która wywołuje listeriozę. Należy do bardzo zjadliwych patogenów. Według niektórych źródeł od 20 do 30 proc. infekcji wywołanych tą bakterią kończy się śmiercią.
System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (Rapid Alert System of Food and Feed - RASFF) służy do szybkiej wymiany informacji o zagrożeniach wykrytych w żywności, paszach oraz w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
System ten jest administrowany jest przez Komisję Europejską. Został on wprowadzony decyzją Rady nr 133/84/EWG z 2 marca 1984 r. o wspólnotowym systemie szybkiej wymiany informacji o zagrożeniach wynikających z używania produktów konsumenckich.
ASF u dzików. Tylko 25 nowych przypadków choroby
Obecnie system funkcjonuje na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustalającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, ustanawiającego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego.
Członkami sieci RASFF są punkty kontaktowe RASFF, które reprezentują Komisję Europejską, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), kraje członkowskie UE, kraje członkowskie EFTA (Islandia, Lichtestein, Norwegia, Szwajcaria).
Gdy wykryte zostaje zagrożenie związane z żywnością, paszą lub wyrobem czy materiałem do kontaktu z żywnością krajowy punkt kontaktowy danego członka sieci ma za zadanie przygotować tzw. powiadomienie na specjalnie dla tego celu stworzonym formularzu powiadomienia i przekazać je bezzwłocznie do punktu kontaktowego Komisji Europejskiej.
Powiadomienia zgłaszane do RASFF dzielą się na alarmowe, informacyjne oraz powiadomienia o odrzuceniu na granicy.
- Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ