W 26. ognisku ASF było niemal 1000 warchlaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-07-2021,10:05 Aktualizacja: 23-07-2021,10:01
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty w gospodarstwie utrzymującym 963 warchlaki. To 26. ognisko tej choroby w Polsce.

Ognisko ASF 2021/26 zostało wczoraj (22 lipca) naniesione na mapę opublikowaną na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Ognisko, tak jak informowaliśmy wczoraj, wybuchło w gospodarstwie znajdującym się w Uniszkach Gumowskich w gminie Wieczfnia Kościelna w powiecie mławskim w województwie mazowieckim.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

GIW podał szczegóły 25. ogniska ASF oraz wyznaczył kolejne

Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 25. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Na mapie ASF zostało naniesione także kolejne, które wybuchło w województwie mazowieckim. Ognisko ASF nr 2021/25...

- W gospodarstwie były 963 sztuki warchlaków. Skończyliśmy zabijanie tych sztuk. Zwierzęta zabite jadą do zakładu utylizacyjnego. W tej chwili jest dezynfekcja wstępna wszystkich obiektów, bo to są dwa obiekty - mówił dla Radia 7 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie Roman Domański.

Wojewoda Mazowiecki prawdopodobnie już dzisiaj (23 lipca) wyda rozporządzenie, w którym wyznaczy obszary zapowietrzony i zagrożony.

ASF w powiecie mławskim do tej pory został wykryty u świń utrzymywanych w jednym gospodarstwie. Jak podaje Radio 7, nie ma obecnie podejrzeń innych ognisk w tym regionie.

Wirus ASF u świń domowych w tym roku po raz drugi został za to wykryty u świń domowych na Mazowszu. Wcześniej ognisko potwierdzono w Olszewie w powiecie żuromińskim. Z tego powodu zabito i zutylizowano tam ponad 2 tys. świń.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA