Ubojnie płacą ponad 13 złotych za kilogram żywca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-08-2019,17:30 Aktualizacja: 22-08-2019,17:25
A A A

Pogłowie trzody chlewnej w Chinach w lipcu spadło o 32,2 procent rok do roku, a liczba macior zmniejszyła się o 31,9 procent w porównaniu do 2018 r.

Ministerstwo rolnictwa Chin w swoim oficjalnym komunikacie poinformowało, że tamtejsze pogłowie trzody chlewnej w lipcu drastycznie zmalało.

Afrykański pomór świń, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej za Genesus, jest niewątpliwie główną przyczyną redukcji chińskiego pogłowia świń.

Genesus informuje jednocześnie, że jeszcze w marcu 2018 roku pogłowie trzody chlewnej w Chinach wynosiło 440,6 mln szt.

trzoda chlewna, cena wieprzowiny, Niemcy, tuczniki

Cena żywca wieprzowego w Niemczech zmalała

Tuczniki na niemieckiej dużej giełdzie potaniały o 3 centy za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Z kolei notowania małej giełdy pozostały bez zmian.   Niemieckie notowania dużej giełdy (VEZG) z 21 sierpnia wykazały spadek ceny żywca...

ASF spowodował więc, że w ciągu 15 miesięcy zmalało ono o 148 mln sztuk. Wielkość ta odpowiada niemal liczbie świń utrzymywanych w całej Unii Europejskiej.

Miesięcznie pogłowie trzody chlewnej w Chinach spada więc niemal o 10 mln sztuk.

Spadek pogłowia wpływa na podaż tuczników oraz ceny wieprzowiny. Według danych zebranych przez KZP-PTCH w ubiegłym roku w sierpniu tamtejsze zakłady ubojowe płaciły za te zwierzęta 13,25 juanów za kg tj. około 7,4 zł za kg.

Żywiec wieprzowy w skupach kosztuje obecnie średnio niemal dwa razy tyle tj. 23.49 juanów za kg. W przeliczeniu na polską walutę chińscy producenci otrzymują więc około 13 zł za kg żywca.

Cena tuczników w ciągu roku wzrosła więc o 77,3 proc.

"Chiński rząd czeka nie lada wyzwanie, aby zwiększyć import wieprzowiny i zahamować wzrost jej cen. Odbudowa własnej produkcji potrwa bowiem długie lata" komentują tę sytuację przedstawiciele KZP-PTCH.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA