Tuczników brakuje więc ceny żywca idą w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-05-2016,10:00 Aktualizacja: 12-05-2016,11:03
A A A

Ceny skupu tuczników rosną z każdym tygodniem. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podwyżki wynikają z mniejszej liczby tuczników na rynku a także rozwijającego się na coraz większą skalę sezonu grillowego.

Podwyżki cen skupu tuczników widać szczególnie u dużych rynkowych graczy. Średnio podniosły one cenę o 25 groszy, a najwyższe dochodzą już do 6,10 zł za kilogram w wadze bitej ciepłej wbc. Natomiast w transakcjach członków KZP-PTCH w 18 tygodniu 2016 r. tj. od 2 do 8 maja były one o 17 gorszy wyższe i wyniosły 4,42 zł za kg żywca.

wieprzowina, mięso, trzoda chlewna, unia europejska

Wieprzowina z Europy pożądana w Chinach

Producenci świń w Unii Europejskiej narzekają na niskie ceny skupu. Te wynikają m.in. nadprodukcji. Dlatego cieszyć mogą informacje według których Chiny nadal potrzebują więcej wieprzowiny i podrobów wieprzowych. Eksport wieprzowiny...

Brak żywca wynika między innymi z faktu, że z uwagi na coraz wyższe temperatury powietrza zarówno wyniki produkcyjne loch tj. liczebność miotów jak i tuczników czyli średnie dobowe przyrosty, mogą być mniejsze. Na rozpoczynający się letni okres zwyżki cen wpływa także likwidacja pogłowia macior wśród małych i nieefektywnych producentów.

Ceny tuczników rosną także przez wysoki kurs Euro, dobrą sytuację eksportową krajów Unii Europejskiej a także intensywnie rozwijający się sezon grillowy. Jak informuje KZP-PTCH występują już trudności z zakupem niektórych gatunków mięsa szczególnie przydatnych do grillowania.

Mała liczba tuczników to przypadłość nie tylko Polski, ale także większości krajów Wspólnoty. Wpływa na to m.in. sezon grillowy, ale także wzrost eksportu do krajów azjatyckich, głównie do Chin. Ponadto wskutek wyższych temperatur producenci odstawiają tuczniki o niższej masie ubojowej.

U naszych zachodnich sąsiadów ceny również rosną. W Niemczech ubojnie poszukują surowca. Dzięki temu jak informuje niemieckie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej VEZG 11 maja podniosły one cenę skupu o 4 Eurocenty do wysokości 1,42 Euro za kilogram wbc tj. ok. 6,30 zł/kg wbc.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA