Tuczniki ze stref ASF będzie można łatwiej sprzedać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2018,14:20 Aktualizacja: 24-07-2018,14:27
A A A

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy dotyczący ASF, który ma ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń.

"Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem ASF na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z 5 września 2016 r., przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

ASF, wirus, ognisko, trzoda chlewna

ASF - trzy kolejne ogniska choroby w woj. lubelskim

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) po raz kolejny zaatakował w woj. lubelskim. Został on potwierdzony w trzech gospodarstwach, w których łącznie utrzymywano 731 świń.   Główny lekarz weterynarii potwierdził dziś wystąpienie...

Rozwiązaniami przewidzianymi w tej ustawie - obok dotychczas wskazanych produktów mięsnych - objęto również mięso pochodzące od zdrowych świń z gospodarstw rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF.

Obecnie do zamówień na dostawy produktów mięsnych ze świń z terenów z ograniczeniami związanymi z wystąpieniem ASF nie stosuje się Prawa zamówień publicznych. Projekt nowelizacji przewiduje, że przepis ten będzie dotyczył także mięsa z takich świń, pod warunkiem, że oferowane mięso wieprzowe spełnia wymagania weterynaryjne.

Nowe regulacje mają obowiązywać z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA