Tuczniki w Niemczech dramatycznie potaniały

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-09-2018,13:00 Aktualizacja: 11-09-2018,10:47
A A A

Cena tuczników w notowaniach niemieckich w ostatnich trzech tygodniach utrzymywała się na stałym poziomie 1,55 €/kg. Niestety zamiast wyczekiwanych przez hodowców wyższych notowań pojawił się spadek ceny i to aż o 7 centów.

Ceny tuczników w Niemczech były stabilne. Przełożyło się to również na sytuację w innych europejskich krajach. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na podstawie ISN notowania były stabilne również w Danii, Belgii, Austrii i Wielkiej Brytanii. Tuczniki były droższe we Francji, a w Holandii potaniały o 4 centy.

Notowania cen tuczników w Niemczech w 36 tygodniu 2018 roku tj. w dniach od 3 do 9 września, jednak znacznie zmalały. Obecnie kształtują się one na poziomie 1,48 €/kg w wadze bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 6,37 zł/kg.

ognisko asf, wirus asf, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

Ognisko ASF nr 211 potwierdzone

Wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony przez głównego lekarza weterynarii w kolejnym gospodarstwie. Tym razem choroba pojawiła się w woj. lubelskim. Wirusa ASF w chlewni stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych...

Tuczniki są tańsze, ponieważ w Niemczech wzrosła podaż żywca. Wpłynęła na to głównie większa liczba ubojów przy umiarkowanym popycie i stagnacji w handlu. W efekcie na tamtejszym rynku pojawiła presja, której skutkiem jest spadek ceny aż o 7 centów.

"Większość producentów świń spodziewała się stopniowego sezonowego spadku cen. Wiadomo, że po wakacjach uwaga konsumentów skierowana jest bardziej w kierunku zakupów szkolnych i oszczędzania. Sieci handlowe ograniczają zamówienia i więcej wieprzowiny pozostaje na rynku. Jednak nikt nie przypuszczał, że spadek cen tuczników będzie tak gwałtowny" czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Zdaniem analityków związku właśnie wchodzimy w jesienny okres słabego popytu na wieprzowinę. Dlatego hodowcy trzody chlewnej w Polsce niestety również powinni się spodziewać korekty ceny skupu tuczników.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA