Cena żywca wieprzowego w Polsce sukcesywnie spada od połowy grudnia 2022 r. W trzecim tygodniu stycznia tuczniki po raz kolejny potaniały.
Hodowcy i producenci trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, którzy ponieśli straty w wyniku trwającej wojny, o tydzień dłużej niż zakładano tj. do 7 lutego, mogą składać wnioski o nadzwyczajną tymczasową pomoc. Wsparcie finansowane jest z...
W trzecim tygodniu stycznia krajowe notowania skupu trzody chlewnej spadły o 1% do wartości 7,31 zł za kg. Cena ta była o 3% niższa niż przed miesiącem, a także o 64% wyższa niż uzyskiwali producenci w tym samym okresie przed rokiem.
W dniach od 16 do 22 stycznia zakłady mięsne zbywały półtusze wieprzowe średnio po 10,71 zł za kg. Ich cena była o 2% niższa niż w poprzednim tygodniu i o 5% niż miesiąc wcześniej. Asortyment ten był jednocześnie o 60% droższy niż przed rokiem.
Według styczniowej prognozy Departamentu Rolnictwa USA (USDA) światowa produkcja wieprzowiny w 2023 r. może wynieść 114,1 mln ton. Jednocześnie będzie ona o 1,4% wyższa niż w ubiegłym roku.
Produkcja wieprzowiny najbardziej wzrośnie w Brazylii. Eksperci przewidują, że będzie ona wyższa o 1,9% niż w 2022 r. i osiągnie poziom 4,4 mln ton. W Stanach Zjednoczonych oczekiwany jest wzrost o 1,8%, do wartości 12,5 mln ton.
W Chinach, które są największym światowym producentem trzody chlewnej, produkcja prawdopodobnie nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie 55 mln ton.
Z kolei w Unii Europejskiej może nastąpić niewielki spadek, który wyniesie 0,4%, a całkowita produkcja osiągnie poziom 22,6 mln ton.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ