Tuczniki podrożały o kolejne 10 groszy za kilogram

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-07-2016,8:00 Aktualizacja: 08-07-2016,12:50
A A A

Tuczniki w zakładach mięsnych w Polsce podrożały o kolejne 10 groszy za kilogram. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w większości województw podaż żywca wieprzowego jest niska.

Wzrost cen jest spowodowany kilkoma czynnikami. Po pierwsze pogłowie świń maleje z każdym kolejnym miesiącem. Po drugie przy tak wysokim kursie Euro import wieprzowiny jest nieopłacalny. Po trzecie rozpoczął się sezon wakacyjny.

tuczniki, trzoda chlewna, Chiny, eksport wieprzowiny

Ceny świń w Europie są wysokie dzięki konsumentom w Chinach

Ceny tuczników w Chinach są rekordowo wysokie, a mimo to zapotrzebowanie na wieprzowinę w tym kraju ciągle pozostaje niezaspokojone. Wykorzystują to inne kraje w tym należące do Unii Europejskiej. Rosyjskie embargo spowodowało, że sytuacja...

Zakłady mięsne chcąc zahamować wzrost cen ograniczają liczbę ubojów. Jednak nie mogą sobie na to pozwolić na dużą skalę, ponieważ sezon wakacyjny oznacza wzrost konsumpcji wieprzowiny. Stąd niektóre ubojnie płacą nawet ponad 7 zł za kg wbc. W ostatnich transakcjach członków KZP-PTCH w 27 tygodniu 2016 r. tj. od 4 do 10 lipca cena wzrosła o 9 groszy i wyniosła 5,48 zł/kg żywca.

Ceny tuczników mogą być jeszcze wyższe z uwagi na sytuację na niemieckim rynku. 6 czerwca tuczniki podrożały tam o 3 centy do 1,66 Euro za kg wbc tj. ok. 7,35 zł/kg. Niemieckie notowania, jak informuje KZP-PTCH, są windowane przez aukcję internetową, na której w dniu 1 i 5 lipca uzyskano odpowiednio średnie ceny 1,69 i 1,70 €/kg wbc.

Liczba ubojów maleje a ceny tuczników rosną w całej Europie podążając za niemieckim trendem. Mniejsza podaż tuczników oraz ich niższa waga ubojowa jest spowodowana porą roku. Na południu Europy z powodu wysokich temperatur obniżyły się bowiem średnie dobowe przyrosty zwierząt.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA