Żywienie trzody chlewnej bez stosowania komponentów GMO nadal cieszy się małą popularnością w Polsce. Jednak pewna część hodowców widzi w tym swoją przyszłość.
Afrykański pomór świń (ASF), wpływ mikotoksyn na zdrowie zwierząt, a także główne choroby w tuczu. To główne tematy konferencji zorganizowanej dla hodowców i producentów trzody chlewnej. VII...
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował 21 listopada konferencję dotyczącą produkcji wysokiej jakości wieprzowiny na bazie pasz bez GMO.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu ”Kampania promocyjna kujawsko-pomorska wieprzowina, tucz bez GMO”.
O zaletach i zasadach znakowania artykułów rolno-spożywczych znakiem Produkt Polski i ”bez GMO” opowiedział Waldemar Sieńko z WIJHARS w Bydgoszczy.
Mięso i produkty oznakowane Produkt Polski muszą pochodzić od świń urodzonych, wyhodowanych, tuczonych i ubitych w naszym kraju.
Z kolei znak ”bez GMO” może być umieszczony na produktach, których genetycznie zmodyfikowane składniki, rozpatrywane odrębnie zawierają poniżej 0,9% GMO.
Jednak od stycznia 2020 r. wchodzi w życie nowa ustawa o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania GMO jako wolnych od tych organizmów.
Wieprzowina wysokiej jakości w oczach konsumentów to temat zaprezentowany przez Annę Mońko, specjalistkę ds. produkcji zwierzęcej, KPODR Minikowo.
W środę ceny tuczników w Niemczech podskoczyły o 6 eurocentów. Osiągnęły tym samym niespotykany dotychczas poziom 1,95 euro za kilogram. Jak tłumaczą eksperci ma to związek z popytem na wieprzowinę w Chinach. Z powodu epidemii...
Zdaniem ekspertki konsumenci coraz częściej interesują się pochodzeniem mięsa oraz tym w jakich warunkach było utrzymywane zwierzę i czym było żywione.
Dlatego w woj. kujawsko-pomorskim wprowadzono na rynek produkty regionalne, które kojarzą się konsumentom z miejscem gdzie zostały wyprodukowane.
O formach i modelach współpracy producentów wieprzowiny opowiedział Tomasz Bieliński, główny specjalista ds. grup producentów rolnych KPODR w Minikowie.
Podstawowym celem grup producentów jest ujednolicenie swojej produkcji i wprowadzenie jej na rynek, aby stać się partnerem dla zakładów przetwórczych.
Tomasz Parzybut, członek zarządu stowarzyszenia Wieprz Polski opowiedział o obecnych i przyszłych trendach w branży mięsnej.
Podkreślił on, że już niebawem coraz większe znaczenie w sprzedaży wędlin będą miały sklepy internetowe, ponieważ handel w sieci coraz bardziej się rozwija.
Coraz większe uznanie konsumentów zdobywają produkty ekologiczne, bez antybiotyków oraz bez GMO.
Sławomir Homeja, hodowca rasy puławskiej i członek zarządu stowarzyszenia Wieprz Polski podkreślił, że tucz bez pasz GMO jest trudny i nie wybacza błędów, ale dzięki niemu można poprawić ekonomikę produkcji.
- Jak wynika z przeprowadzonych badań przy żywieniu świń bez GMO zużycie paszy jest nieco wyższe niż w standardowym systemie, przyrosty dorównywały wartościom osiąganym na fermach komercyjnych, a koszt wyprodukowania 1 kg żywca był niższy niż w systemie tradycyjnym – tłumaczył Homeja.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ