Trwają kontrole gospodarstw ze strefy ASF. Wirus wciąż jest groźny
Inspekcja Weterynaryjna skontrolowała już ponad 1 tys. gospodarstw, których właściciele złożyli oświadczenia o rezygnacji z chowu świń. Wydano prawie 400 decyzji, więc rolnicy mogą już ubiegać się o odszkodowania i rekompensaty - poinformował resort rolnictwa.
We wtorek odbyło się posiedzenie grupy zadaniowej ds. ASF pod przewodnictwem ministra Krzysztofa Jurgiela. Według stanu na 5 września w Polsce wykryto 93 ogniska afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej oraz 461 przypadków tej choroby u dzików. W poszukiwaniu padłych dzików uczestniczyły służby weterynaryjne i służby leśne, a także wojsko.
Europa boi się ASF. Urzędnicy z Brukseli sprawdzali naszą granicę
Podczas spotkania rozmawiano na temat możliwości wdrożenia na terytorium Polski zasady kompertmentalizacji, czyli możliwości tworzenia w naszym kraju wydzielonych stref produkcji zwierzęcej. Np. mogło by to być dobrze zabezpieczone gospodarstwo rolne położone w strefie zagrożonej ASF.
Takie rozmowy są już prowadzone w UE, a chodzi o propozycje ustanowienia nowych ram dotyczących niektórych aspektów regionalizacji wprowadzanej w związku z występowaniem ASF, które pozwoliłyby na większą elastyczność w stosowaniu restrykcji w handlu świniami, ich mięsem oraz materiałem biologicznym, w zależności od poziomu bioasekuracji w gospodarstwach. Minister polecił prowadzenie dalszych prac w tym zakresie.
Resort rolnictwa wydłużył o dwa tygodnie termin składania wniosków o przyznanie rekompensaty za rezygnację z chowu świń. Wnioski można składać do 31 października do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stosowne rozporządzenie już weszło w życie.
Rolnicy ze strefy ASF otrzymają dodatkową pomoc
O rekompensatę mogą ubiegać się rolnicy, którzy oświadczyli, że nie spełnią zaostrzonych wymogów bioasekuracji. Powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w takim gospodarstwie, wydaje decyzję nakazującą zabicie świń utrzymywanych w gospodarstwie, a posiadaczowi świń będzie przysługiwać rekompensata.
Od 5 września obowiązują ponadto nowe przepisy dotyczące nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych (tzw. pakiet Hogana).
Uwzględniony został dodatkowy dwumiesięczny okres sprzedaży świń, czyli lipiec-sierpień w odniesieniu do którego producenci świń ze strefy zagrożonej ASF mogą ubiegać się o pomoc z tytułu uzyskania niższych cen za świń od cen rynkowych. Pomoc może wynosić maksymalnie 1,50 zł za kg masy tuszy.
Wnioski o udzielenie pomocy w odniesieniu do świń sprzedanych od 1 lipca do 31 sierpnia należy złożyć do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR do 12 września.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń