Sytuacja na rynku wieprzowiny trudna do przewidzenia. Będzie interwencja?
Europoseł Krzysztof Jurgiel (PiS) skierował pytanie do Komisji Europejskiej na temat możliwości interwencji na rynku wieprzowiny w postaci dopłat do przechowywania mięsa z kością i dopłat do eksportu.
Polityk zauważył, że kryzys wywołany pandemią Covid-19 uderzył w szereg rynków rolnych. "Podczas gdy Komisja przewidziała pewne środki dla niektórych sektorów, sytuacja na rynku wieprzowiny staje się coraz bardziej niepokojąca" - czytamy w piśmie.
Producenci świń protestują przeciwko niskim cenom
Eurodeputowany stwierdził, że pandemia, której ogniskami stały się duże zakłady mięsne (np. w Niemczech, Holandii czy Danii), spowodowała, że niektóre z tych zakładów stanęły albo zaczęły działać w ograniczonym zakresie.
"Unijny rynek zapełnił się elementami z kością - szczególnie szynką z kością i karkówką. W efekcie poszukuje się dla nich zbytu na rynkach poza UE" - wskazał i dodał, że sytuacja na rynku wieprzowiny jesienią jest trudna do przewidzenia.
"Lokalne ogniska COVID-19 będą zakłócać produkcję oraz handel. Ponadto szacuje się, że rok 2020 będzie rekordowy pod względem liczby przypadków ASF wśród dzików w Polsce, co nie pozostanie bez wpływu na zachorowania na tę chorobę wśród trzody chlewnej" - podkreślił Jurgiel.
W związku z tym zapytał KE, czy planuje uruchomić dopłaty do przechowywania elementów z kością i czy nie powinna wprowadzić instrumentu pozwalającego na dopłaty do eksportu.
- Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ