Sytuacja na rynku wieprzowiny trudna do przewidzenia. Będzie interwencja?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2020,10:30 Aktualizacja: 13-07-2020,16:11
A A A

Europoseł Krzysztof Jurgiel (PiS) skierował pytanie do Komisji Europejskiej na temat możliwości interwencji na rynku wieprzowiny w postaci dopłat do przechowywania mięsa z kością i dopłat do eksportu.

Polityk zauważył, że kryzys wywołany pandemią Covid-19 uderzył w szereg rynków rolnych. "Podczas gdy Komisja przewidziała pewne środki dla niektórych sektorów, sytuacja na rynku wieprzowiny staje się coraz bardziej niepokojąca" - czytamy w piśmie.

tuczniki, cena tuczników, VEZG, producenci tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, tucz otwarty, hodowcy świń

Producenci świń protestują przeciwko niskim cenom

Hodowcy i producenci trzody chlewnej dzisiaj rano (10 lipca) protestowali w miejscowości Srock w woj. łódzkim. Producenci świń podkreślali, że są w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, a ich działalność jest obecnie nieopłacalna. Hodowcy...

Eurodeputowany stwierdził, że pandemia, której ogniskami stały się duże zakłady mięsne (np. w Niemczech, Holandii czy Danii), spowodowała, że niektóre z tych zakładów stanęły albo zaczęły działać w ograniczonym zakresie.

"Unijny rynek zapełnił się elementami z kością - szczególnie szynką z kością i karkówką. W efekcie poszukuje się dla nich zbytu na rynkach poza UE" - wskazał i dodał, że sytuacja na rynku wieprzowiny jesienią jest trudna do przewidzenia.

"Lokalne ogniska COVID-19 będą zakłócać produkcję oraz handel. Ponadto szacuje się, że rok 2020 będzie rekordowy pod względem liczby przypadków ASF wśród dzików w Polsce, co nie pozostanie bez wpływu na zachorowania na tę chorobę wśród trzody chlewnej" - podkreślił Jurgiel.

W związku z tym zapytał KE, czy planuje uruchomić dopłaty do przechowywania elementów z kością i czy nie powinna wprowadzić instrumentu pozwalającego na dopłaty do eksportu.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA