System wykryje chorą świnię i oznaczy farbą
System czujników, działających jak kamery na podczerwień i mierzących ilość energii wydzielanej przez ciało zwierzęcia opracowali absolwenci i naukowcy Politechniki Łódzkiej.
Może być montowany w klatkach lub na korytarzach pomieszczeń dla trzody chlewnej. Za system "Thermoeye" przyznano jedną z tegorocznych nagród Student-Wynalazca.
Rok utraconych korzyści dla hodowców i przemysłu mięsnego
Nagrodę otrzymali Paweł Kielanowski i Łukasz Adamek, którzy opatentowali "Urządzenie, sposób oraz system monitorowania temperatury zwierząt". Współtwórcami wynalazku są Hubert Gęsiarz i dr inż. Przemysław Sękalski z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ.
Jak informuje uczelnia, twórcy patentu stworzyli startup. Doświadczenia zdobyte przy projekcie ThermoEye doprowadziły również do zaprojektowania systemu QuickTemp do wykrywania gorączki wśród ludzi, przydatnego narzędzia do walki z COVID-19.
Nagrodzony system przeznaczony był do monitorowania stanu zdrowia trzody chlewnej i umożliwiał monitorowanie każdego zwierzęcia znajdującego się pod czujnikiem. ThermoEye, zdaniem jego twórców, pozwala szybciej zareagować na pojawiający się w stadzie problem zdrowotny.
- Inspiracją do opracowania urządzenia była potrzeba zmniejszenia ilości antybiotyków stosowanych w hodowli zwierząt, przy jednoczesnym łatwym wykrywaniu pierwszych symptomów choroby w stadzie. System wczesnego wykrywania chorób w stadach liczących kilkadziesiąt tysięcy sztuk zwierząt umożliwi ograniczenie zapobiegawczego stosowania antybiotyków, co nie jest bez znaczenia dla zdrowia ludzi - mówi Paweł Kielanowski.
Chlewnia na niemal 2 tysiące tuczników na Podkarpaciu
Urządzenie dokonuje pomiaru temperatury w trybie całodobowym. Umożliwia ciągłą kontrolę; analizując temperaturę stada oraz czynników środowiskowych wykrywa zwierzę, u którego wystąpił wzrost temperatury.
W przypadku wykrycia chorego osobnika, system oznacza świnię farbą spożywczą oraz wysyła powiadomienie SMS do hodowcy lub opcjonalnie do weterynarza. Hodowca może analizować historyczną temperaturę stada oraz otoczenia. Ta funkcjonalność umożliwia bardziej precyzyjny cykl produkcyjny.
Dr inż. Przemysław Sękalski zwraca uwagę na zdalny dostęp do danych z pomiarów oraz wysokie standardy bioasekuracji. System znakowania zwierząt z podwyższoną temperaturą informuje hodowcę o zaistniałym fakcie, pozwalając jednocześnie na odizolowanie wskazanych sztuk.
Nagrodzony wynalazek został wdrożony w kilku lokalizacjach w Polsce. Głównymi odbiorcami są międzynarodowe firmy wyposażające budynki inwentarskie.
Konkurs Student-Wynalazca jest organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską dla młodych twórców, którzy w już w czasie studiów zostali autorami lub współautorami opatentowanego wynalazku.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ