Świnie do utylizacji. Trwa przegląd gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2015,13:55 Aktualizacja: 06-02-2015,14:08
A A A

Kilkadziesiąt świń z gospodarstw znajdujących się w promieniu 3 km od miejsca, w którym wykryto wirusa ASF u świń w gminie Sokółka zostanie uśpionych i zutylizowanych - poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku.

W poniedziałek Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu trzeciego ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej we wsi Puciłki w gminie Sokółka. Likwidacji i utylizacji poddano wtedy pięć świń, które hodowano w tym gospodarstwie.

Gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami, w tzw. strefie czerwonej. Po wykryciu ASF u padłych świń wyznaczono 10-kilometrową strefę z ograniczeniami wokół tego gospodarstwa, a w niej 3-km strefę zapowietrzoną i 7-km strefę zagrożoną.

- W 3-kilometrowej strefie zakończono już przegląd gospodarstw i podjęto decyzję, że ok. 70 świń zostanie w piątek zutylizowanych - poinformował Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku. Dodał, że przegląd gospodarstw trwa wciąż w tzw. strefie zagrożonej.

Rolnicy za zutylizowane świnie mają otrzymywać odszkodowania.

Trzecie ognisko ASF u trzody chlewnej wykryto wiele miesięcy po pierwszych dwóch takich przypadkach, które miały miejsce w 2014 r. Dotychczas stwierdzono 31 przypadków tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy.

Od czasu wykrycia pierwszego przypadku ASF u dzików wyznaczono strefę z ograniczeniami, którą później modyfikowano. Obecnie obowiązuje ona na terenie czterech powiatów: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego.

Podlaskie to, jak dotąd, jedyny region w Polsce, gdzie wystąpił ASF.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA