Spada unijny eksport wieprzowiny. Embargo daje się we znaki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2014,13:50 Aktualizacja: 16-01-2015,13:18
A A A
Według danych Brukseli od stycznia do września Wspólnota sprzedała krajom trzecim ponad 2,1 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych. To o 7,2 proc. mniej niż przed rokiem. 
 
W strukturze towarowej eksportu dominowały podroby i tłuszcze (951 tys. ton) oraz mrożone mięso (907 tys. ton), których wysłano o 7 i 31 proc. mniej niż przed rokiem. Najbardziej spadł (ponad 30 proc. - 67 tys. ton) jednak wywóz świeżego mięsa.
 
Mniejsza sprzedaż wieprzowiny to przede wszystkim efekt zakazu importu tego gatunku mięsa z UE wprowadzonego przez Rosję pod koniec stycznia. O wiele mnie produktów kupują również Ukraina i Białoruś. 
 
W takiej sytuacji głównymi odbiorcami wieprzowiny ze Wspólnoty w omawianym okresie były kraje azjatyckie – Chiny, Hongkong, Japonia, Filipiny i Korea Płd. Najwięcej produktów wysłały na rynki trzecie tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska. 
 
Większość ważniejszych eksporterów zanotowała jednak spadki sprzedaży - największe Polska, Belgia, Niemicy i Francja. Lepszy wynik eksportu zanotowały z kolei m.in. Hiszpania, Holandia, Węgry i Wielka Brytania. 
 
W pierwszych dziewięciu miesiącach br. państwa UE zakupiły z kolei w krajach trzecich ok. 26 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych, czyli o 1,3 proc. więcej niż w tym czasie przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (63 proc.). Największym dostawcą towarów do UE była tradycyjnie Szwajcaria.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA