Sieci handlowe nie chcą mięsa ze stref ASF
"W imieniu Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF reprezentującego polskich rolników i przetwórców działających w branży mięsnej pragniemy zaapelować do Szanownego Pana Ministra o podjęcie pilnych działań oraz wprowadzenia systemowych rozwiązań mających na celu obronę fundamentalnej dla polskiego sektora rolno-spożywczego branży wieprzowej" czytamy w najnowszym komunikacie Porozumienia.
Hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz przetwórcy mięsa wieprzowego w Polsce od lutego 2014 roku zmagają się z postępującym na terenie kraju wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Strefa III ASF w ostatnich dwóch miesiącach powiększyła się o około 10-20%. Tym samy już 30% krajowej produkcji tuczników znajduję się w obszarze objętym ograniczeniami.
- ASF występuje w Polsce od lutego 2014 roku
- 30% krajowej produkcji tuczników znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami
- Zakłady ubojowe mogą ubić zaledwie około 50% tuczników w III strefie ASF
- Sieci handlowe nie chcą odbierać tuczników ze stref ASF
- Sieci handlowe swoją polityką mogą przyczynić się do likwidacji wielu gospodarstw trzodowych
Pomoc finansowa dla producentów świń
Sieci handlowe łamią porozumienie
Najbardziej dotknięte regiony, tj. województwo wielkopolskie, powiat piotrkowski i żuromiński, charakteryzują się wysokim stopniem specjalizacji w produkcji trzody chlewnej, a dla wielu z tamtejszych gospodarstw chów tych zwierząt jest podstawowym źródłem dochodu.
"Oceniamy, że zakłady ubojowe korzystające z zaplecza surowcowego znajdującego się ww. regionach mogą ubić zaledwie około 50% tuczników w III strefie ASF" czytamy w komunikacie Porozumienia.
Na drodze do zwiększenia liczby ubojów przez zakłady stoją odmowy odbiorców, przede wszystkim sieci handlowych, dotyczące zakupu produktów pochodzących z tych tuczników.
Porozumienie wskazuje, że tym samym sieci handlowe łamią zobowiązanie podjęte trzy lata temu, w którym zadeklarowały odbiór produktów wieprzowych pochodzących ze stref ASF.
Cena tuczników w Niemczech. Złe wiadomości dla hodowców
Hodowcy świń postawieni pod ścianą
Obecna sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji ze strony ministra rolnictwa. Ponadto do rozmów nad modelem współpracy powinny usiąść organizacje branżowe, strona rządowa i przedstawiciele sieci handlowych.
"Obecna polityka sieci handlowych doprowadzi do tego, że rolnicy produkujący w strefach ASF zostaną całkowicie pozbawieni możliwości konkurowania na rynku, a niejednokrotnie zmuszeni do rezygnacji z prowadzonej działalności" podkreślają przedstawiciele Porozumienia.
Pogłowie trzody chlewnej w obliczu tej sytuacji będzie dalej maleć, co pogłębi kryzys z jakim zmaga się polska branża wieprzowa od lat.
Brak długofalowych działań doprowadzi także do dalszego uzależniania się Polski i polskich konsumentów od importowanego mięsa wieprzowego.
"Brak podjęcia pilnych i spójnych działań ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z pozostałymi członkami Rady Ministrów oraz jednostkami podległymi i nadzorowanymi przez resort rolnictwa, w szczególności Inspekcji Weterynaryjnej, spowoduje nieodwracalne szkody dla krajowego chowu i hodowli trzody chlewnej oraz polskiego sektora mięsnego, a co za tym idzie dla całego krajowego rolnictwa oraz gospodarki narodowej" podsumowuje Porozumienie.
Pod apelem podpisali się:
- Aleksander Dargiewicz - Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
- Witold Choiński - Związek Polskie Mięso
- Janusz Rodziewicz - Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej
- Monika Piątkowska - Izba Zbożowo Paszowa
- Wiesław Różański - Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI
- Ignacy Zaremba - Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS"
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ