Rynek świń wszedł w przedświąteczny marazm
Zarówno na małej giełdzie, jak i dużej w Niemczech kupujący i sprzedający nie robili żadnych ruchów by zmienić cenniki. Stawki w porównaniu do zeszłego tygodnia pozostały więc bez zmian.
Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ponownie została ustalona na poziomie 1,95 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 13 kwietnia wg NBP (4,6460) jest to 9,05 zł za kg wbc. Również w krajowych skupach w oficjalnych cennikach notowania pozostały bez zmian.
- Wszyscy weszli w świąteczny marazm i tak pewnie zostanie do końca przyszłego tygodnia, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury wzrośnie zainteresowanie produktami na grilla - mówi Bartosz Czarniak, Rzecznik Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus i dodaje:
Cena tuczników na VEZG drugi tydzień bez zmian
- Fakt znoszenia kolejnych obostrzeń związanych z Covid-19 w Europie i zapowiadane wydarzenia plenerowe spowodują, że popyt na produkty mięsne będzie wzrastał. Przy ograniczonej podaży wynikającej ze zmniejszonej produkcji spowodowanej zeszłorocznym dołkiem cenowym, możemy się spodziewać podwyżek.
Hodowcy i producenci trzody chlewnej nadal są w trudnej sytuacji. Trwająca na Ukrainie wojna wywołana przez Rosję wciąż budzi obawy o eksport zbóż z obu tych krajów.
- UE nie sprowadza stamtąd aż tak dużo produktów, jednak płody rolne z tego regionu wysyłane były do krajów o niewystarczającej produkcji rolnej. Jeżeli łańcuchy dostaw zostały przerwane, to na innych rynkach towary są gorączkowo poszukiwane. To z kolei przekłada się na podwyżki chociażby u nas. Wyższe ceny zbóż, niepewność co do ich podaży w żniwa, dodatkowo spowodowane nadal wysokimi cenami nawozów, wpływa na duże koszty żywienia świń - mówi Bartosz Czarniak i dodaje:
Zwraca też uwagę na fakt, że Chiny znów popadają w małą panikę związaną z koronawirusem. To może ponownie zaburzyć łańcuchy dostaw i kolejne podwyżki np. podzespołów do produkcji maszyn i urządzeń.
- Przypominam dodatkowo o tym, iż do końca kwietnia należy składać wnioski do ARiMR na lochy za urodzenia od 15 listopada zeszłego roku do końca marca tego roku. Te pieniądze przydadzą się na podreperowanie budżetu gospodarstw opartych o maciory - podsumowuje Czarniak.