Rośnie pogłowie trzody chlewnej. W tych regionach jest najwięcej świń
Z analiz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że wzrosło pogłowie trzody chlewnej. Według wstępnych danych GUS w marcu 2018 r. pogłowie świń w Polsce liczyło 11 992 tys. sztuk, tj. o 6,5 proc. więcej niż przed rokiem.
Wzrost odnotowano we wszystkich grupach produkcyjno-użytkowych.
Pogłowie tuczników zwiększyło się o 9,1 proc., warchlaków - o 4,8 proc., a prosiąt - o 5,5 proc. Loch było o 2,2 proc. więcej, w tym loch prośnych - o 0,8 proc. więcej.
ASF. Kolejni rolnicy muszą się liczyć z obostrzeniami
Największy udział w pogłowiu trzody chlewnej miały sąsiadujące ze sobą województwa: wielkopolskie (35 proc.), łódzkie (10,7 proc.), mazowieckie (10,5 proc.) i kujawsko-pomorskie (10,4 proc.).
Wzrost liczebności nastąpił w dziewięciu województwach, w tym największy - w woj. mazowieckim (o 26 proc.) i łódzkim (o 19 proc.), a w województwie o największej koncentracji świń - wielkopolskim - o 5 proc. Spadek liczebności trzody chlewnej odnotowano w siedmiu województwach, największy - w woj. lubelskim (o 13 proc.) i małopolskim (o 12 proc.).
Utrzymujący się wzrost krajowego pogłowia trzody chlewnej pozwala przewidywać, że w 2018 r. produkcja żywca wieprzowego w Polsce będzie większa niż w 2017 r. - podkreślają analitycy KOWR.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń