Szacowane koszty uzyskiwania świadectw zdrowia w całym kraju wyniosą rocznie około 30 mln złotych, które trafi do kieszeni kilkuset lekarzy weterynarii kosztem producentów trzody chlewnej.
Producenci trzody chlewnej są zaniepokojeni propozycją podniesienia stawek związanych z badaniami zwierząt i wystawianiem świadectw zdrowia. Szacuje się, że koszt ich uzyskania w całym kraju wyniesie rocznie około 30 mln złotych – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH).
Zarząd KZP-PTCH uważa, że jak dotąd na chorobie wywołanej przez wirus ASF zarobiła tylko grupa lekarzy weterynarii oraz instytucje ich zatrudniające, a stracili producenci i przetwórcy trzody chlewnej.
Wzrosną opłaty za czynności Inspekcji Weterynaryjnej - jak kontrole zwierząt i wystawianie świadectw zdrowia. Taki zapis jest w projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa i wsi. Dokument zmienia wcześniejsze rozporządzenie "w sprawie...
Nie zgadzają się również z podwyżkami za badanie zwierząt i wystawianie świadectw zdrowia w zaproponowanej wysokości, które mają być w całości pokryte przez producentów żywca.
W opinii specjalistów z KZP-PTCH płaca lekarzy weterynarii powinna odzwierciedlać wysiłek włożony do jej wykonania. W sytuacji, kiedy lekarz z jednego gospodarstwa odprawia 200 sztuk stawka dla wszystkich zwierząt powinna być jednakowa i najniższa.
W związku z tym zarząd wnioskuje o ustalenie jednej stawki dla wszystkich sztuk świń odprawianych w ilości powyżej 50 sztuk na poziomie 50 groszy za każdą sztukę.
Ponadto, ze względu na zasady bioasekuracji postuluje, aby w pierwszej kolejności do badań zwierząt związanych z wystawianiem świadectw zdrowia wybierani byli lekarze opiekujący się danym stadem.