Rolnicy drżą przed ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2016,8:35 Aktualizacja: 14-09-2016,8:47
A A A

Gospodarze z Mazowsza boją się dalszego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. A inspektorzy weterynaryjni apelują o przestrzeganie zasad bioasekuracji. I ostrzegają przed zakupem tuczników po okazyjnej cenie od nieznanych osób.

Do tej pory w województwie mazowieckim stwierdzono dwa ogniska ASF. Oba w powiecie łosickim, czyli w skrajnie wschodniej części regionu. Hodowcy trzody chlewnej z pozostałych powiatów drżą przed rozprzestrzenieniem się wirusa.

- To byłby dramat - mówią zgodnie rolnicy, z którymi udało nam porozmawiać. Chcieli pozostać anonimowi, bo cały ten temat łączy się dla nich z potencjalnymi wzmożonymi kontrolami i wynikającymi z nich sankcjami.

20. ognisko ASF, trzoda chlewna

ASF - wykryto 20. ognisko u trzody chlewnej

W gospodarstwie położonym w miejscowości Nowe Szpaki, w gminie Stara Kornica, w powiecie łosickim, w wojewóztwie mazowieckim wykryto dwudzieste ognisko afrykańskiego pomoru świń. Jest to drugie ognisko ASF w tym województwie -...
- Przecież na ten pomór nie ma lekarstwa, zabija się całe stada. Są odszkodowania, ale nie dla wszystkich. Poza tym te pieniądze nijak mają się do odbudowania pogłowia  w gospodarstwie. Dla nas, przynajmniej niektórych, pojawienie się ASF będzie oznaczać bankructwo i likwidację gospodarstw - przekonują nasi rozmówcy.

Jeden z nich, z powiatu makowskiego, postawił dwa nowe budynki inwentarskie ledwie kilkanaście miesięcy temu. Postanowił tym samym całkowicie wyspecjalizować się w produkcji świń. - Mam stałych odbiorców, wszystko układało się dobrze. Ceny za żywiec nie powalają, ale na spłatę kredytów wziętych na budynki i bieżące wydatki oraz na życie wystarcza. Byłem na targach rolnych, widziałem nowe technologie. Myślałem żeby wprowadzić je w swoim gospodarstwie. Lepszy proces żywienia i suplementacji pozwoliłby na szybsze osiąganie przez moje świnie masy ubojowej. Po prostu cykl produkcyjny by się skrócił. Koszty mniejsze, zyski większe. Ale w tej sytuacji z inwestycjami się chyba wstrzymam - nie ukrywa rolnik.

On i inni hodowcy trzody z północnego Mazowsza liczą w razie stwierdzenia ognisk ASF na tym terenie na rządową pomoc. - Ale taką realną, finansową, żeby starczyło na odkucie się. Poza tym żeby nie składać winy za rozprzestrzenianiem się ASF na rolników. Trzeba było wybić dziki odpowiednio wcześniej i w odpowiedniej liczbie. Za to odpowiada państwo - zaznaczają rolnicy.

ASF, afrykański pomór świń, śledztwo, prokuratura, trzoda chlewna

Trzynaście gospodarstw w zainteresowaniu prokuratury ws. ASF

Trzynaście gospodarstw, w których pojawiły się ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF), znalazło się w zainteresowaniu Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która w jednym śledztwie łączy wątki dotyczące rozprzestrzeniania się tej...
Z odpowiednimi służbami są w kontakcie. W poszczególnych powiatach odbywały się różnego rodzaju spotkania, m.in. posiedzenia zespołów zarządzania kryzysowego. Przedstawiciele inspekcji weterynaryjnej stawiali się też np. na sesjach rad gmin. Tak było w gm. Radzanów (pow. mławski), gdzie na spotkaniu z miejscowymi radnymi, sołtysami i rolnikami powiatowy lekarz weterynarii ostrzegał przed zakupem tuczników po okazyjnej cenie. Te bowiem mogą pochodzić z terenów, gdzie wystąpiła choroba. A kontrolerzy nie są w stanie zapobiec takim transakcjom, bo handlarze stosują różne triki, np. przewożą zwierzęta pod osłoną nocy.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował, aby hodowcy zakazali wstępu obcym osobom do swoich gospodarstw, nie kupowali świń bez świadectwa zdrowia, a także uszczelnili ogrodzenia w celu zabezpieczenia m.in. przed dzikami, myli i dezynfekowali sprzęt używany przy obsłudze zwierząt, karmili swoje stado paszą zabezpieczoną przed dostępem innych zwierząt.

Niestety, z wypełnianiem zaleceń, nakazów i zakazów w związku z ASF bywa różnie. W powiecie ostrowskim, objętym strefą ochronną z czego wynikają dla rolników określone obowiązki (m.in. konieczność wykładania mat dezynfekcyjnych), na dwieście skontrolowanych w sierpniu gospodarstw tylko w dwóch nie było uchybień.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA