Resort ma propozycje działań na rynku trzody chlewnej
Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej wymaga pilnych działań bieżących oraz długofalowych. Ministerstwo rolnictwa przedstawiło swoje propozycje, które mają poprawić coraz trudniejszą sytuację producentów.
Od rolników z całego kraju napływają do resortu informacje o niskich cenach skupu żywca, jednoczesnym dużym imporcie mięsa wieprzowego, płaceniu wyższych stawek zagranicznym dostawcom mimo niższej jakości sprowadzanego surowca.
Ministerstwo rolnictwa skierowało więc już w tej sprawie pismo do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie zarzutów rolników i sprawdzenie czy nie zostały naruszone warunki konkurencji i nie nastąpiła zmowa cenowa. Odpowiednie służby mają też zweryfikować informacje o gorszej jakości sprowadzanego surowca.
Wieprzowina w Polsce najtańsza od stycznia
Krzysztof Jurgiel, szef resortu skierował do Phila Hogana, unijnego komisarza do spraw rolnictwa pismo, w którym podnosi kwestię szybkiej stabilizacji na rynku wieprzowiny. Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu od 4 stycznia dopłat do prywatnego przechowywania tego gatunku mięsa. Polska wnosi jednak o przyspieszenie tego terminu.
Minister rolnictwa uważa ponadto, że niezbędne jest aktywowanie refundacji wywozowych do mięsa wieprzowego. Jurgiel zwraca uwagę, że rozdysponowanie mięsa zgromadzonego w wyniku dopłat do prywatnego przechowywaniu powinno nastąpić z wyłączeniem rynku unijnego, gdyż w innym przypadku problem nie zostanie rozwiązany, a jedynie przesunięty w czasie.
Kolejne działania resortu rolnictwa dotyczą:
- Zwiększenia nadzoru w zakresie kontroli jakości produktów pochodzenia zwierzęcego
- Zintensyfikowania rozmów na temat dostępu do rynków zbytu i znoszenia barier weterynaryjno-sanitarnych dla wieprzowiny m.in. w Azji
- Wsparcia producentów wieprzowiny w ramach pomocy bezpośredniej
- Zminimalizowania skutków ASF dla producentów trzody chlewnej
- Przygotowania propozycji dotyczących rynków rolnych, w tym wieprzowiny, które będą przedstawione podczas przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej
- Poprawa efektywności wykorzystania funduszu promocji
W ministerstwie powstał również program odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Najważniejsze sprawy zapisano w 7 punktach:
- Rozwój stad zarodowych oraz wsparcie zakupu materiału genetycznego
- Uproszczenie zasad pozyskania wsparcia inwestycyjnego w ramach PROW
- Powiązanie wsparcia PROW z dofinansowaniem ze środków krajowych inwestycji towarzyszących, np. biogazownie z NFOŚIGW
- Utworzenie funduszu stabilizacji dochodów dla hodowców trzody chlewnej
- Uruchomienie funduszu poręczeniowego (BGK) dla ubojni i przetwórni z kapitałowym udziałem rolników
- Uruchomienie funduszu ubezpieczeń wzajemnych w zakresie rekompensat za straty w produkcji rolnej, w tym w chowie trzody chlewnej
- Podniesienie jakości doradztwa dla rolników