Rekordowy eksport wieprzowiny. Kierunek Azja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
12-04-2017,12:50 Aktualizacja: 12-04-2017,13:10
A A A

W 2016 roku Unia Europejska wyeksportowała na rynki krajów trzecich prawie 4 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu). To o 23 proc. więcej niż rok wcześniej.

Eksperci Komisji Europejskiej informują, że w strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mięso mrożone (ok. 2 mln ton) oraz podroby i słonina (1,7 mln ton), których wysłano poza Wspólnotę odpowiednio o 38 i 18 proc. więcej niż w 2015 roku - informuje FAMMU/FAPA.  

tuczniki, cena tuczników, żywiec wieprzowy, zakłady mięsne

Tuczniki poszukiwane na rynku. Żywiec jest w cenie

Tuczniki drożały w ostatnich tygodniach w całej Europie. Wpłynęło na to kilka czynników. Po pierwsze, jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, wpłynęła na to mniejsza produkcja żywca...

Spadek wywozu dotyczył natomiast żywca (58 proc. do 10,5 tys. ton), świeżego mięsa (23 proc. do 107,4 tys. ton) oraz kiełbas i przetworów (8 proc. do 161,5 tys. ton).

Dzięki zwyżce cen jednostkowych w drugiej połowie roku, wartość wysyłek mięsa wieprzowego zwiększyła się w całym minionym roku do 5,2 mld euro. Największymi dostawcami towarów na rynki trzecie były tradycyjnie Niemcy, Hiszpania i Dania.

Z grona ważniejszych eksporterów wszystkie kraje zanotowały wzrosty wywozu - przede wszystkim Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy i Polska.  

Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE w 2016 r. były kraje azjatyckie: Chiny, Hongkong, Japonia, Korea Płd. i Filipiny. Wszystkie dokonały więcej zakupów w porównaniu z rokiem poprzednim.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA