Regionalizacja ASF. Zmiany w ostatnich 4 miesiącach 2022 roku
Główny lekarz weterynarii poinformował, że w II połowie 2022 r zostały zmienione znacząco obszary z ograniczeniami ASF.
Zniesione zostały obszary ustanawiające największe restrykcje wynikające z rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605.
ASF pod lupą NIK: duże zaniedbania weterynarii
Z obszarów objętych ograniczeniami zostało uwolnionych 141 gmin w 4 województwach (łódzkie, podkarpackie, śląskie i wielkopolskie) oraz 3 miasta na prawach powiatu (Łódź, Kalisz, Piotrków Trybunalski).
Z obszaru objętego ograniczeniami III (strefa czerwona) do obszaru objętego ograniczeniami II (strefa różowa) przeniesionych zostało 77 gmin w 6 województwach (dolnośląskie, lubelskie, lubuskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie).
Z obszaru objętego ograniczeniami III (strefa czerwona) do obszaru objętego ograniczeniami I (strefa niebieska) przeniesionych zostało 14 gmin w 2 województwach (małopolskie i świętokrzyskie).
Z obszaru objętego ograniczeniami II (strefa różowa) do obszaru objętego ograniczeniami I (strefa niebieska) przeniesionych zostało 10 gmin w województwie podlaskim.
ASF. Tam zostały zlikwidowane strefy czerwone
Mapy obrazujące zmiany w regionalizacji, które zostały wprowadzone od września do końca grudnia znajdziesz TUTAJ
Główny Inspektorat Weterynarii podkreśla, że na bieżąco podejmuje działania na rzecz zmniejszania zasięgu obszarów objętych ograniczeniami.
W każdym rozpatrywanym przypadku Komisja Europejska bierze pod uwagę wiele składowych elementów.
KE analizuje m. in. ogólną sytuację epizootyczną w całym kraju, tempo szerzenia się choroby na danym terenie i dane odnośnie jej występowania w poprzednich latach.
Główny lekarz weterynarii 20 grudnia 2022 roku złożył kolejny wniosek do Komisji Europejskiej o dalsze zmiany w regionalizacji.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ