Rasa puławska – długowieczna i odporna
Świnie rasy puławskiej charakteryzują się wczesnym dojrzewaniem rozpłodowym, dobrą płodnością i plennością oraz łatwo przystosowują się do trudnych warunków utrzymania. Ponadto są długowieczne i odporne na choroby.
Od zagrody do gospody – wieprzowina ras rodzimych na kujawsko-pomorskich stołach, to tytuł seminarium naukowo – produkcyjnego, które odbyło się 26 kwietnia w Restauracji Ostromeckiej koło Bydgoszczy. Uczestniczyli w nim restauratorzy, hodowcy trzody chlewnej oraz przedstawiciele branży przetwórczej.
Bioasekuracja w chlewni ogranicza występowanie chorób w stadzie
Polskie rasy rodzime oraz historię rozwoju hodowli i produkcyjności świń rasy puławskiej przedstawił prof. dr hab. inż. Wojciech Kapelański z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
- Rasy rodzime zostały wyhodowane na terenie naszego kraju z ras prymitywnych. Wśród nich są świnie puławskie, z których uzyskuje się mięso smaczniejsze i technologicznie bardziej przydatne od mięsa uzyskiwanego od popularnych ras – tłumaczył prof. dr hab. inż. Wojciech Kapelański.
O jakości oraz przydatności technologicznej i charakterze prozdrowotnym mięsa świń ras rodzimych opowiedziała dr inż. Aleksandra Cebulska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Zwróciła uwagę, że mięso świń rasy puławskiej ma dużą zdolność przyjęcia i utrzymania wody, która wpływa na jego strukturę i soczystość produktów po przygotowaniu kulinarnym.
Dr inż. Jolanta Gdala z Trouw Nutrition Polska przedstawiła wpływ żywienia świń na jakość pozyskanej od nich wieprzowiny. Podkreśliła, że wysoki udział tłuszczów roślinnych w paszy powoduje nasilenie procesu utleniania tłuszczów zarówno w mieszance, jak i w tkankach zwierząt przed i po uboju. Zastosowanie dodatku witaminy E, która jest naturalnym antyoksydantem chroni błony komórkowe i opóźnia procesy utleniania, zwłaszcza w czasie przechowywania mięsa w chłodni.
Jak w praktyce wygląda budowa łańcucha powiązań hodowlano-produkcyjnych w ramach projektu „Od zagrody do gospody” opowiedział mgr inż. Waldemar Klorek, przedstawiciel regionalnych restauratorów, który nawiązał bezpośrednią współpracę z Sławomirem Homeją, hodowcą świń rasy puławskiej. W prezentacji wzięli również udział Maciej Kwieciński i Andrzej Zawistowski, przedstawiciele branży przetwórczej, którzy także współpracują z hodowcą.
Podczas spotkania prof. Wojciech Kapelański przeprowadził ocenę jakości tusz świń rasy puławskiej oraz zaprezentował jej podstawowe wyręby. Seminarium zakończyło się degustacją potraw z wieprzowiny ras rodzimych.
Więcej informacji na temat seminarium będzie można znaleźć w Hoduj z Głową Świnie nr 3/2016. ZAPRENUMERUJ