Przypadki ASF u dzików. Ponad 100 martwych zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-07-2018,13:00 Aktualizacja: 12-07-2018,11:28
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal dziesiątkuję pogłowie dzików w Polsce. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 54 przypadków ASF u tych zwierząt.

Służby weterynaryjne znalazły 104 martwe dziki. W tej liczbie znajdują się trzy odstrzelone sztuki.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 25 czerwca - 1 lipca 2018 r.

asf, bioasekuracja, trzoda chlewna, hodowcy świń

Producenci świń z niemal 1800 gospodarstw mają otrzymać pomoc

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat w sprawie realizacji kontroli gospodarstw trzodowych kwalifikujących się do przyznania pomocy w przypadku wstrzymania produkcji świń z powodu braku możliwości spełnienia wymagań związanych z...

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. lubelskim w miejscowości Husynne położonej w powiecie chełmskim w odległości 2,2 km od granicy z Ukrainą. Służby weterynaryjne znalazły tam 10 martwych dzików w tym jedną samicę i dziewięć sztuk, których płeć nie została określona.

Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA