Program ochrony zasobów genetycznych świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-04-2016,11:25 Aktualizacja: 31-05-2016,15:25
A A A

Rasy rodzime, do których należą świnie puławskie, złotnickie pstre i złotnickie białe są objęte programem ochrony zasobów genetycznych świń. Przystąpienie do programu jest dobrowolne i umożliwia hodowcy ubieganie się o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych.

Hodowca, który chce przystąpić do programu podpisuję umowę z osobą prowadząca księgi hodowlane o objęciu stada programem ochrony. Aby został zakwalifikowany do programu musi posiadać stado 10 loch rasy puławskiej i 1 knura albo 8 loch rasy złotnickiej białej lub złotnickiej pstrej i 1 knura.

Właściciel stada jest zobowiązany do corocznego przesyłania do Instytutu Zootechniki PIB aktualnego wykazu zwierząt, który obejmuje liczbę loch objętych programem (stan na 15 marca) oraz liczbę loszek nowo zakwalifikowanych do programu. Hodowca musi również niezwłocznie informować prowadzącego księgi hodowlane o wszelkich zmianach w stadzie.

rasa puławska, wieprzowina, Ostromecko,

Rasa puławska – długowieczna i odporna

Świnie rasy puławskiej charakteryzują się wczesnym dojrzewaniem rozpłodowym, dobrą płodnością i plennością oraz łatwo przystosowują się do trudnych warunków utrzymania. Ponadto są długowieczne i odporne na choroby. Od zagrody do gospody...

Płatność przysługuje wyłącznie na lochy stada podstawowego do nie więcej niż 70 loch rasy puławskiej oraz 100 loch rasy złotnickiej białej lub złotnickiej pstrej.

Od 2008 r. utrzymanie lokalnych ras świń objętych programami ochrony jest wspomagane płatnościami rolnośrodowiskowymi w ramach PROW. Właściciel spełniający wymogi programu oraz posiadający plan działalności rolnośrodowiskowej opracowany we współpracy z upoważnionym doradcą może ubiegać się o przyznanie płatności. Wniosek wraz w wymaganymi załącznikami należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 16 maja 2016 r.

- Stawka płatności do samicy stada podstawowego wpisanej do księgi, wskazanej we wniosku wynosi 1140 zł na sztukę. Wysokość płatności w danym roku ustala się jako iloczyn stawki płatności za lochę i liczby zwierząt do których przysługuje płatność po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości lub niezgodności – tłumaczyła dr inż. Magdalena Szyndler-Nędza z Instytutu Zootechniki, PIB w Krakowie, podczas seminarium w Ostromecku.

Nieprawidłowości lub niezgodności mogą wynikać z braku w gospodarstwie loch o numerach wskazanych we wniosku lub przebywaniu w chlewni innych zwierząt niż zgłoszone we wniosku. W przypadku sprzedaży, brakowania lub padnięcia lochy należy w czasie 40 dni zastąpić ją inną lochą spełniającą warunki przyznania płatności.

Szczegółowe informacje dotyczące programu ochrony zasobów genetycznych świń znajdziesz na stronie: http://www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl/

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA