Produkują biogaz z gnojowicy i kukurydzy
Firma Agri Plus w październiku otworzyła biogazownię rolniczą w Krąplewicach w powiecie świeckim w woj. kujawsko-pomorskim.
Akademia "Hoduj z Głową Świnie" - poród u macior
Biogazownia jest zlokalizowana przy wytwórni pasz oraz fermie macierzystej, w której produkowane są prosięta przeznaczone do dalszego chowu na terenie całej Polski.
- Nieodzowną częścią produkcji trzody chlewnej jest gnojowica, którą musimy zagospodarować. Może to być uciążliwe dla lokalnej społeczności ze względu na jej swoisty zapach. Bardzo cieszę się więc, że powstała biogazownia, która rozwiąże ten problem – mówił podczas otwarcia instalacji Paweł Gołębiewski, prezes zarządu Agri Plus dodając:
- Dzięki niej będziemy mogli w ekologiczny sposób przetwarzać ten naturalny nawóz na poferment, którego uciążliwość zapachowa jest zdecydowanie mniejsza.
Gnojowica i kukurydza
Biogazownia przerobi rocznie około 50 tys. metrów sześciennych gnojowicy powstałej na fermie w Krąplewicach stanowiącej 95% całego wsadu oraz około 2,5 tys. ton kiszonki z kukurydzy w całości pozyskiwanej od lokalnych rolników w ramach współpracy.
Strategia odbudowy pogłowia świń niczym wenezuelska telenowela
Gnojowica systemem rurociągów najpierw trafia do zbiornika wstępnego o pojemności 180 m3, a następnie automatycznie zostaje przepompowywana do komory fermentacyjnej (3581 m3). Przy pomocy zasobnika substratów sypkich (30 m3) trafia do niej również kiszonka z kukurydzy przechowywana w silosie (240 m3).
- Rocznie wyprodukujemy niemal 1700 megawatów (MW) energii przeznaczonej do sprzedaży – tłumaczył Karol Przybyła, dyrektor produkcji roślinnej w firmie Agri Plus.
Pożyteczny poferment
Produktem ubocznym wytwarzania biogazu jest poferment.
- W ramach współpracy z lokalnymi rolnikami będziemy go sprzedawać jako bardzo dobry jakościowo nawóz, który umożliwia obniżenie kosztów nawożenia – mówił Karol Przybyła dodając:
- Można go dawkować w ilości od 50 do 60 metrów sześciennych na hektar, w zależności od zawartości azotu, którego ilość w takich nawozach wynosi maksymalnie 170 kilogramów w czystym składniku na hektar.
Od czego zależy mleczność macior?
Bezpieczna instalacja
Biogazownia znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000, tj. Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
- Stworzyliśmy taką instalację, aby jak najbardziej zminimalizować możliwość awarii. Nie możemy sobie pozwolić na żadne tego typu zdarzenia – mówił Maciej Kutrzuba, kierownik biogazowni dodając:
- Cały proces nadzorowany jest z biura, ze sterowni oraz zdalnie, ponieważ mam program również w swoim laptopie.
Moc biogazowni wynosi 250 kW. Na większą instalację nie wyraził zgody odbiorca energii elektrycznej z uwagi na nieprzystosowanie sieci odbiorczej.
- Krajowa infrastruktura nie jest gotowa do odbioru prądu z tego typu instalacji, co mocno ogranicza rozwój, zwłaszcza biogazowni, w Polsce – podkreślał Karol Przybyła.