Światowa produkcja wieprzowiny w br. spadnie o 0,8 proc. do 114,7 mln ton. Największy wpływ na rynek mają Chiny, gdzie restrykcyjne przepisy środowiskowe zmuszają producentów trzody chlewnej do relokacji lub zamykania działalności.
Producenci trzody chlewnej w Chinach w związku z wprowadzeniem restrykcyjnych przepisów środowiskowych są zmuszeni do relokacji lub zamknięcia działalności. W konsekwencji produkcja wieprzowiny spadnie tam do końca br. o 3,9 proc., co wpłynie na światowy rynek.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prognozuje, że światowa produkcja wieprzowiny w 2017 r. spadnie o 0,8 proc. do 114,7 mln ton - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Afrykański pomór świń po ośmiu miesiącach przerwy znów wykryto w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. W tym miesiącu w kraju stwierdzono kolejnych jedenaście ognisk wirusa ASF, co w rezultacie blokuje eksport wieprzowiny na...
Spadek produkcji na świecie w dużym stopniu jest związany z sytuacją w Chinach, które są największym producentem wieprzowiny. Wprowadzone tam restrykcyjne przepisy środowiskowe zmuszają producentów trzody chlewnej do przenoszenia lub zamykania działalności. W konsekwencji produkcja wieprzowiny w Chinach spadnie o 3,9 proc. do 49,8 mln ton.
Jednocześnie nowe przepisy środowiskowe wpłyną na podniesienie efektywności oraz skali produkcji trzody chlewnej w tym kraju.
W Stanach Zjednoczonych przewidywany jest znaczny wzrost produkcji wieprzowiny o 4,6 proc. do 11,8 mln ton. Z kolei w Unii Europejskiej z powodu wcześniejszej redukcji stada macior i wynikający z tego niedobór prosiąt na rynku produkcja utrzyma się na poziomie z ubiegłego roku i wyniesie 23,3 mln ton.
Wysoki światowy popyt na wieprzowinę wpłynie na eksport w takich krajach jak USA, Brazylia i Kanada, podczas gdy wysokie ceny oraz ograniczenia produkcyjne nie spowodują dalszego wzrostu eksportu z krajów UE.
Według prognozy eksport z USA wzrośnie o 8,4 proc. do 2,5 miliona ton, z Brazylii o 10 proc., a z Kanady o 3,6 proc.